Tip για να διατηρηθεί σε φόρμα η μπαταρία το χειμώνα

Drones5

Active Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Δημοσιεύσεις
839
Περιοχή
ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Μοτοσυκλέτα
F650GS (Twin)
Thumbs UpThumbs UpThumbs Upgood post

Ερώτηση....?
Ξέρεις κανεις κανεναν καλο & φθηνό (!!!), φορτιστή/συντηρητή για τα δικας πριπρι που η κολωμπαταρια ειναι κάτω απο το ντεπόζιτο ?

Δευτερη ερώτηση.....
Σαν να πηρε το ματι μου, εναν βολτομετρο το οποιο το βάζεις στο Usb πριζακι μας, και βλέπεις τα πραγματικά Volt της μηχανής .....
Το ξερει κανεις.... ?

smilesmilesmile
Για όσους η μπαταρία είναι σε δυσπρόσιτο μέρος, την λύση έχει δώσει ο Λεοντόκαρδος.
http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45102
 

kon/nos

Well-Known Member
Εγγραφή
12 Οκτωβρίου 2015
Δημοσιεύσεις
1.462
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Παιδια διάβαζα το θέμα και ηθελα να ρωτησω το εξής.. Στα 1200gs απο ποσες στροφές και μετα αρχίζει η φόρτιση;
Εγω στο Βολτομετρο απο το ρελαντί βλεπω 14,3. Τοτε φορτίζει ;
 

Al Bandy

Well-Known Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Δημοσιεύσεις
3.808
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT
Παλιότερα είχα εγκαταστήσει μια συσκευή βολτόμετρο. Τα 1200 την έχουν έτοιμη από το εργοστάσιο απ΄ό,τι ξέρω, εμάς όχι. Έτσι έβλεπα κάθε στιγμή την τάση τής μπαταρίας, κινούμενος ή μη.
Όπως, όμως, όλα τελειώνουν κάποτε στην ζωή, μού έπεσε κάποτε, από δικό μου λάθος, και έσπασε. Έχω στον νου μου να βάλω άλλη κάποια στιγμή αλλά δεν βρίσκω αυτήν ακριβώς που θέλω.

Στην φόρτιση τώρα. Όπως έχω ξαναγράψει και δείχνω και στην φωτογραφία, Tip για να διατηρηθεί σε φόρμα η μπαταρία το χειμώνα κάθε χειμώνα βάζω κάθε βράδυ την μπαταρία στην συντήρηση, όχι στην φόρτιση. Φέτος άρχισα πριν 20 μέρες περίπου. Την έχω τώρα κοντά τρία χρόνια και είναι ακόμη σαν καινούρια. wink
 

kon/nos

Well-Known Member
Εγγραφή
12 Οκτωβρίου 2015
Δημοσιεύσεις
1.462
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Εμενα με απασχολει αν φορτιζει απο το δυναμο, στο ρελαντι, καθως δειχνει 14,3v.
 

orestisT

Well-Known Member
Εγγραφή
5 Σεπτεμβρίου 2014
Δημοσιεύσεις
4.424
Περιοχή
Χα'ι'δάρι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Παλιότερα είχα εγκαταστήσει μια συσκευή βολτόμετρο. Τα 1200 την έχουν έτοιμη από το εργοστάσιο απ΄ό,τι ξέρω, εμάς όχι. Έτσι έβλεπα κάθε στιγμή την τάση τής μπαταρίας, κινούμενος ή μη.
Όπως, όμως, όλα τελειώνουν κάποτε στην ζωή, μού έπεσε κάποτε, από δικό μου λάθος, και έσπασε. Έχω στον νου μου να βάλω άλλη κάποια στιγμή αλλά δεν βρίσκω αυτήν ακριβώς που θέλω.

........
Πάρε μια ιδέα IMG_20141111_173546.jpg
 

Al Bandy

Well-Known Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Δημοσιεύσεις
3.808
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT
Πάρε μια ιδέα

Ωραίο. Γιατί όμως 12,1? Θες μπαταρία όπου να 'ναι?

Αυτό που είχα εγώ, εκτός από βολτόμετρο είχε και ρολόϊ (που δεν το χρειάζομαι γιατί το RT έχει δικό του) και δύο θερμόμετρα που ήταν χρησιμότατα γιατί είχα ρίξει τους αισθητήρες τον έναν στο φιλτροκούτι και τον άλλον κάπου στον κινητήρα και έβλεπα την θερμοκρασία τού αέρα που μπαίνει στο φίλτρο και την θερμοκρασία γύρω από τον κινητήρα.
Το ίδιο λέω να ξαναβάλω κάποια στιγμή όταν δεν θα βαρεθώ να το ψάξω.
 

orestisT

Well-Known Member
Εγγραφή
5 Σεπτεμβρίου 2014
Δημοσιεύσεις
4.424
Περιοχή
Χα'ι'δάρι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Ωραίο. Γιατί όμως 12,1? Θες μπαταρία όπου να 'ναι?

Αυτό που είχα εγώ, εκτός από βολτόμετρο είχε και ρολόϊ (που δεν το χρειάζομαι γιατί το RT έχει δικό του) και δύο θερμόμετρα που ήταν χρησιμότατα γιατί είχα ρίξει τους αισθητήρες τον έναν στο φιλτροκούτι και τον άλλον κάπου στον κινητήρα και έβλεπα την θερμοκρασία τού αέρα που μπαίνει στο φίλτρο και την θερμοκρασία γύρω από τον κινητήρα.
Το ίδιο λέω να ξαναβάλω κάποια στιγμή όταν δεν θα βαρεθώ να το ψάξω.
Ναι η φωτό είναι περσινή και μετά απο 2 μήνες με άφησε η μπάτ.
Το συγκεκριμένο είναι koso και είναι αδιάβροχο!
 

Al Bandy

Well-Known Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Δημοσιεύσεις
3.808
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT
Ναι η φωτό είναι περσινή και μετά απο 2 μήνες με άφησε η μπάτ.
Το συγκεκριμένο είναι koso και είναι αδιάβροχο!

Α, μάλιστα! Είδες, το έμπειρο μάτι τού "μάστορος" δεν έπεσε έξω. big grin

Και πού το κονόμησες αυτό το γκατζετάκι και πόσο? Μήπως πάρω ένα τέτοιο γιατί αυτό που είχα εγώ δεν ήταν αδιάβροχο.
Πώς συνδέεται όμως? Μην θέλει κοψίματα και τέτοια. Το δικό μου έπαιρνε απ' ευθείας από την πρίζα.
 

orestisT

Well-Known Member
Εγγραφή
5 Σεπτεμβρίου 2014
Δημοσιεύσεις
4.424
Περιοχή
Χα'ι'δάρι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Α, μάλιστα! Είδες, το έμπειρο μάτι τού "μάστορος" δεν έπεσε έξω. big grin

Και πού το κονόμησες αυτό το γκατζετάκι και πόσο? Μήπως πάρω ένα τέτοιο γιατί αυτό που είχα εγώ δεν ήταν αδιάβροχο.
Πώς συνδέεται όμως? Μην θέλει κοψίματα και τέτοια. Το δικό μου έπαιρνε απ' ευθείας από την πρίζα.
http://moto-discovery.com/eshop/dig...-red.html?___store=el&store=&___from_store=en
 

Al Bandy

Well-Known Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Δημοσιεύσεις
3.808
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT

Ευχαριστώ. Με την ευκαιρία δείτε και αυτό που βρήκα (δεν είμαστε εκτός θέματος ακόμα· όλα αυτά είναι tips για να κρατάμε την μπαταρία σε φόρμα, αυτό που λέει το θέμα).
https://www.aliexpress.com/item/Fre...1848745320.html?spm=2114.40010608.4.38.8TGhGu



Τώρα είμαστε εκτός θέματος: Ελλάδα 42 ευρώ συν 5 ευρώ μεταφορικά σύνολο 47 ευρώ. Κίνα 3,5 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά!!!!! Άμα μιλήσω πάλι θα γίνω κακός! Angry
 

kon/nos

Well-Known Member
Εγγραφή
12 Οκτωβρίου 2015
Δημοσιεύσεις
1.462
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Ωραίο. Γιατί όμως 12,1? Θες μπαταρία όπου να 'ναι?

Αυτό που είχα εγώ, εκτός από βολτόμετρο είχε και ρολόϊ (που δεν το χρειάζομαι γιατί το RT έχει δικό του) και δύο θερμόμετρα που ήταν χρησιμότατα γιατί είχα ρίξει τους αισθητήρες τον έναν στο φιλτροκούτι και τον άλλον κάπου στον κινητήρα και έβλεπα την θερμοκρασία τού αέρα που μπαίνει στο φίλτρο και την θερμοκρασία γύρω από τον κινητήρα.
Το ίδιο λέω να ξαναβάλω κάποια στιγμή όταν δεν θα βαρεθώ να το ψάξω.
Το κατώτατο όριο που πρεπει να βλεπουμε όταν ειναι σε ηρεμία ποσο ειναι;
Εννοω όταν γυρνάμε τον διακόπτη πριν βάλουμε μπροστα.
 

orestisT

Well-Known Member
Εγγραφή
5 Σεπτεμβρίου 2014
Δημοσιεύσεις
4.424
Περιοχή
Χα'ι'δάρι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Το κατώτατο όριο που πρεπει να βλεπουμε όταν ειναι σε ηρεμία ποσο ειναι;
Εννοω όταν γυρνάμε τον διακόπτη πριν βάλουμε μπροστα.
12Vοlt αν δείς πρέπει ν'αρχίσεις να ψάχνεις μπαταρία!
 

orestisT

Well-Known Member
Εγγραφή
5 Σεπτεμβρίου 2014
Δημοσιεύσεις
4.424
Περιοχή
Χα'ι'δάρι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Ευχαριστώ. Με την ευκαιρία δείτε και αυτό που βρήκα (δεν είμαστε εκτός θέματος ακόμα· όλα αυτά είναι tips για να κρατάμε την μπαταρία σε φόρμα, αυτό που λέει το θέμα).
https://www.aliexpress.com/item/Fre...1848745320.html?spm=2114.40010608.4.38.8TGhGu



Τώρα είμαστε εκτός θέματος: Ελλάδα 42 ευρώ συν 5 ευρώ μεταφορικά σύνολο 47 ευρώ. Κίνα 3,5 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά!!!!! Άμα μιλήσω πάλι θα γίνω κακός! Angry
Να κάνουμε μια ομαδική!big grin
 

Al Bandy

Well-Known Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Δημοσιεύσεις
3.808
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT
Το κατώτατο όριο που πρεπει να βλεπουμε όταν ειναι σε ηρεμία ποσο ειναι;
Εννοω όταν γυρνάμε τον διακόπτη πριν βάλουμε μπροστα.

Το 12,5 είναι το κατώτατο οριακό σε κατάσταση ηρεμίας. Κάπου στο 12,8 είναι οι καινούριες.
 

jliordos

Well-Known Member
Εγγραφή
6 Νοεμβρίου 2016
Δημοσιεύσεις
11.241
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK

Al Bandy

Well-Known Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Δημοσιεύσεις
3.808
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT
Top