Bmw r1200gs vs bmw r1150gs

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέα και παλιά μοντέλα BMW' που ξεκίνησε από το μέλος macan-f-, στις 28 Φεβρουαρίου 2018.

1. macan-f-

macan-f-

Περιοχή:
    ζωγραφου
    Καλησπέρα στην ομάδα!θα μπορούσε κάποιος κάτοχος και μη,να μας κάνει ένα συγκριτικό τεστ για τα τα 2 αυτά μηχανάκια μιλάμε για τα απλά μοντέλα και όχι τα adv ευχάριστω!

2. Airhead

Airhead Member

Από όσο έχω ακούσει το 1150 δε σπάει δε χαλάει και είναι πιο κοντά στην αρχική gs φιλοσοφία. Αλλά είναι και 30+ κιλά βαρύτερο από το 1200 gs και είχε τρομάξει πολύ κόσμο, εξού και η εταιρεία έβαλε βασική λεζάντα στην κυκλοφορία του 1200 το "25 κιλά ελαφρύτερο από το 1150". Τώρα και εγώ πολύ θα ήθελα τις εντυπώσεις κάποιου που είχε και τα δύο. Ειδικά κάποιου που τα έβαζε κίνηση (κέντρο Αθήνας) και χώμα. Και δεν ήταν θηρίο (ο αναβάτης).

Papadopaidi, giamar and macan-f- like this.
  3. macan-f-

macan-f-

Περιοχή:
    ζωγραφου
    Είμαι νέος κάτοχος Του r1150gs και μέχρι τώρα παρά πολύ ευχαριστημένος απλά δεν έχω οδήγησει αρκετά το 1200 για να ξέρω αρκετά πράγματα...

Spirtas likes this.
  4. Papadopaidi

Papadopaidi Well-Known Member

Περιοχή:
    Patras
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS '00 (ABS)
    Καλορίζικο κ καλοτάξιδο.
    Εχω οδηγήσει κ το 1200 (2008)adv κ το 1200 (2012)adv κ το LC (2013)
    απλό. Άλλα μοτέρια, άλλο στήσιμο, άλλη φιλοσοφία.
    1150 σιδεριά-κάγκελο-τανκς-αντρικό μοτόρι
    1200(05-13) εξέλιξη με πολλά άλογα
    Lc(2013) πολλά πλαστικά, πολλά ηλεκτρονικά,σχεδόν
    ηλεκτρικό δούλεμα.

macan-f- likes this.
  5. macan-f-

macan-f-

Περιοχή:
    ζωγραφου
    Ευχαριστώ πολύ..αν και έχω οδηγήσει το 1200 2005 μπορώ να πω ότι σαν αίσθηση μου αρέσει λιγότερο από το r1150gs..!

Papadopaidi likes this.
  6. skaios

skaios New Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Να πω με την σειρά μου ότι από 800gs πήγα σε 1150gs. Και εγώ στην αρχή είχα τους ενδοιασμούς μου αλλά δεν με δυσκόλεψε καθόλου το μέγεθος και το βαρος της. Το έχω πάει και χώμα με περισσή ευκολία.

macan-f- likes this.
  7. yannis0030

yannis0030 Active Member

Μοτοσυκλέτα:
    Gs 1200 2007
    Ως κάτοχος των μοντέλων gs 1200 2007 και τωρα του 2010 μπορώ να πω ότι είναι πολύ μεγάλη η βελτίωση, για την ακρίβεια έχω πάθει την πλάκα μου!! Αντίστοιχα λοιπόν πιστευω ότι καλύτερο πάντα είναι το επόμενο μοντέλο, ιδίως στην περίπτωση που έχει τόσο μεγάλη διαφορά σε κιλά Ανα ίππο.
    Οδηγικά πάντα μιλάω. Σε θέματα αξιοπιστίας ωστόσο, το πρώτο gs 1200 έβγαλε αρκετές παιδικές αρρώστιες όποτε εκεί μαλλον υπερτερεί το 1150 που τα είχε ξεπεράσει αυτα..

macan-f- likes this.
  8. macan-f-

macan-f-

Περιοχή:
    ζωγραφου
    Και εγώ από f650gs twin πήρα r1150gs η αλήθεια είναι ότι το βάρος και η κατανάλωση με ξυνισαν λίγο αλλά το συνήθισα τώρα πλέον δεν φεύγω από boxer :)

Papadopaidi likes this.
  9. andreas.kris
    On

andreas.kris Well-Known Member

Ειχα το gs1150 για 3 χρονια και ημουν απολειτα ικανοποιημενος σε οδηγικη συμπεριφορα... το βαρος του δεν με ενοιαζε,δεν γινετε αντιληπτο... απο ζημιες μηδεν,τα αναλωσιμα μονο! Και εμπαινα και χωμα με καθε ευκαιρια! Μια μερα με πηρε ενας φιλος τηλεφωνο και με ρωτησε αν την πουλαω γιατι εψαχνε ενας φιλος του! Εκει μπηκα στην μπριζα να ψαχνω τι θα μπορουσα να παρω... να μην μακρυγορω,δεν ειχα σκοπο να αλλαξω μοτοσυκλετα αλλα με τα πολλα τωρα εχω 1200 adv του 07'. Πιο ελαφρυ,πιο ευκολοδηγητο,πιο γκαζι,καλυτερη καληψη αερα... πιο εξελιγμενο... βεβαια το 1150 ειναι στην καρδια μου και ειμαι σιγουρος πως καποια στιγμη θα ξανακαταληξω μαζι του... σε μπερδεψα? Χαχαχαχα

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GeorgeTr, axinos, macan-f- and 5 others like this.
  10. malco

malco Member

Μοτοσυκλέτα:
    r1150gs adv
    Το 1150 είναι πραγματικα σκυλος, αλλα 1200 δεν θα γίνει ποτέ...ειχα την ατυχία να εχω πρωτα 1200, και τωρα για οικονομικους λογους 1150.....το εχω 3 χρόνια και έχοντας κάνει οτι μετατροπές μπορω για να το φέρω στα μετρα μου, και παλι αναπολώ την οδηγικη ευχαριστηση του 1200...

paschalis, sirax and Spirtas like this.
  11. macan-f-

macan-f-

Περιοχή:
    ζωγραφου
    Όταν λες οδηγική ευχαρίστηση του 1200;;Δεν νομίζω ότι το 1150gs Δεν στρίβει καλά...

Papadopaidi likes this.
  12. malco

malco Member

Μοτοσυκλέτα:
    r1150gs adv
    Εννοείται οτι στριβει, ολα στριβουν άλλωστε, απλα το 1200 τα κάνει ολα πιο απλα και ευκολα.....καλυτερο ζυγισμα, λιγότερο βάρος, πολυ καλυτερη θεση οδηγησης κτλ. Απλα εξέλιξη...

gs1100n, macan-f- and Spirtas like this.
  13. sirax

sirax Well-Known Member

Περιοχή:
    Argos
    Μοτοσυκλέτα:
    1200 adv '08
    Στο δεξί χέρι εννοείται η ευχαρίστηση

14. ntlaw

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Όταν μιά εταιρεία βγάζει ένα καινούργιο μοντέλο ....οφείλει από λόγους αξιοπιστίας τουλάχιστον να κάνει τον υποψήφιο αγοραστή ή πελάτη να έχει εμφανείς και χειροπιαστούς λόγους γιά να οδηγηθεί στην αγορά του νέου της μοντέλου.
    Με λίγα λόγια πρέπει να γίνεται αυτομάτως το "τσακ" στο μυαλό και να λες "θα παρω το καινούργιο μοντέλο γιατί έχει ουσιαστικές διαφορές και βελτιώσεις με το παλιότερο".
    Όταν θα βγει μιά τέτοια μηχανή .....μελλοντικά μιλάμε .....θα κάνω το επόμενο βήμα.Μέχρι τότε το 1150 αποτελεί απλά την απαγοήτευση γιά όσους δεν το έχουν ή έχουν μεταγενέστερα μηχανάκια......ο,τι και να λένε τώρα.
    Όσο γιά τα ηλεκτρονικά μπιχιμπλίκια στις μηχανές είναι συζητήσιμη γη χρησιμότητά τους.....δεομένου των περιορισμένων χρόνων απόκρισης και των οριακών καταστάσεων που αναπτύσσονται τακτικά......εν ολίγοις στις μηχανές τα πάντα σχεδόν είναι ΠΡΩΤΑ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ.

Papadopaidi, Spirtas and macan-f- like this.
  15. Spirtas

Spirtas Active Member

Περιοχή:
    Κρήτη
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GS
    Δέχομαι απόλυτα την άποψη σου....!!
    Thumbs Up
    Σαν υποκειμενική όμως και όχι σαν κανόνα που τον παρουσιάζεις...!
    thumbs down

tsak8 likes this.
  16. ntlaw

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Ο καθένας μας εκφράζει την άποψή του...εξυπακούεται.
    Αν όλοι σκέφτονταν όπως εγώ ....δεν θα κυκλοφορούσαν καινούργια μοντέλα....απλά θέλω να πω ότι περιμένω.
    Κατά την άποψή μου δεν υπάρχουν επαρκείς λόγοι μέχρι στιγμής γιά να αλλάξω τη μηχανή μου γιά να πάρω κάποιο νεώτερο μοντέλο.
    Δεν μπορούμε όλα να τα παρουσιάσουμε όλα εδώ αναλυτικά λόγω του σεντονιάσματος............
    Γιά παράδειγμα ....λένε αρκετοί πως τα νεώτερα μοντέλα τα 1200 αρια γιά παράδειγμα έχουν καλύτερο γκάζι....περισσότερα άλογα από το 1150.

Απάντηση ενδεικτικά :
    Δεν θέλω αδελφέ περισσότερα άλογα.Δεν τα χρειάζομαι.
    Θέλω μιά μηχανή που να της βάζω βενζίνη ή ότι σκ@τ@ βρω στο δρόμο και να με πάει στο Βλαδιβοστόκ -να με φέρει πίσω και να μη βγάλει κιχ με ασφάλεια και ας τη βαράνε 10 μποφόρ.
    Αν θελήσω περισσότερα άλογα είναι πανεύκολο.....το να αυξήσεις τη συμπίεση του κινητήρα από πότε θεωρείται κατόρθωμα ????
    Τις συνέπειες στη μακροζωία του κινητήρα τις σκέφτηκε κανείς ? Ή θα μου πείτε πως τώρα χρησιμοποιούν καλύτερα μέταλλα απ' ότι παλαιότερα?
    Τα 1150 αρια έχουν 10:1 ενώ τα 1200 αρια 12:1 αν δεν κάνω λάθος.
    Ας πει την άποψή του και ο John που είναι ειδήμων......όσο γιά τα ηλεκτρονικά μπιχλιμπλίκια ....δεν το σχολιάζω....

macan-f- and Spirtas like this.
  17. kostas_366

kostas_366 Active Member

Πάρε 1200, δεν θα βρεις καλό 1150.

18. manolakis

manolakis

Περιοχή:
    αθηνα, λασιθι αγ.νικολαος
    Μοτοσυκλέτα:
    r1150gs
    Καλησπερα στην παρεα...
    Νομιζω οτι η συγκριση των δυο μοντελων ειναι λανθασμενη...
    Εννοειται πως το 1200 ειναι σαφως η καλυτερη μοτοσυκλετα!!!αλιμονο αν δεν ηταν....
    Ισως, το 2005 ή 6 να ηταν σωστη καποιου ειδους συγκριση, αλλα τοσα χρονια μετα το να συγκρινεις κατι τοσο παλιο με κατι τοσο νεο δεν εχει καμια βαση...
    Θα ρωτουσε ποτε κανεις, αν ειναι καλυτερο ενα peugeot 106 rallye του 99 απο ενα σημερινο?
    Αλλα....
    Αν θελεις σημερα 1150gs δεν μπαινεις σε διαδικασια συγκρισης....το παιρνεις γι αυτο που ειναι...
    Βαρυ,αργο, σιδερενιο, παλιο, τραινο, καραβι, τρακτερ....οτιδηποτε...
    Και δεν σε ενδιαφερει να απο τοτε εχουν βγει αναρτησεις με κουμπακια, ledακια, μπλιμπλικια να σου λενε αν τα λαστιχα χανουν αερα και διακοπτακια να σου κρατανε την ταχυτητα σταθερη για να μην κουραζεις το χερακι σου...
    Οπως δεν ρωτας αν ειναι καλυτερο το 106 rallye ή gti απο τα σημερινα...
    Το 1150 ειναι επιλογη καρδιας...
    Ειναι βαρυ αλλα αν το μαθεις ειναι μπαλαρινα...
    Ειναι αργο αλλα μπορει να παει, αν ξερεις ελαφρως την τεχνη, στον επαρχιακο σαν σουπερσπορ...ακομη και φορτωμενο....
    Ειναι χοντρο, αλλα στα Μεγαρα οταν οι αλλοι πανε με 30 μοιρες κληση για να πανε ισια, εσυ πας σχεδον χωρις χερια...
    Και με μια σωστη ζελατινα εχεις σχεδον προστασια 1200gs adv...
    Και εχεις και μια μηχανη που δεν την βλεπεις στην καθε γωνια...
    Δεν ειναι τυχαιο το γεγονος, οτι ειναι σχεδον 20 ετων μοντελο, και ακομα κανουμε.....συγκριτικα....
    Οποτε, φιλε macan-f, αν θελεις την καλυτερη μηχανη και τα χρηματα σου στο επιτρεπουν, παιρνεις 1200...
    Αν θελεις 1150, ψαχνεις ο,τι καλυτερο μπορεις να βρεις....σε 1150....
    Διοτι για να παρεις 1150, πρεπει να θες 1150.....οχι απλα gs....
    Καλη αγορα και καλα χλμ σε ο.τι επιλεξεις!

19. Spirtas

Spirtas Active Member

Περιοχή:
    Κρήτη
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GS
    worshipworshipworship

Υγ.
    Και για να μη παρεξηγηθώ πιο πριν...
    Λατρεύω 1150...!!

manolakis, Papadopaidi and jliordos like this.
  20. tamanaco

tamanaco Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GSA

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from