Τεχνική διορθωτική ενέργεια σε άξονα

Fotis.tzava

Well-Known Member
Περιοχή
Αθηνα
Εγώ παίζει να είμαι και ο πρώτος που έγινε η συγκεκριμένη ενέργεια…
Οριστε πρωτιές

Υ.Γ. Στο βίντεο οδηγιών της ενέργειας είδα να τρυπούν και τη μπροστά φούσκα…
Σήμερα που τσέκαρα τη μηχανή δεν είδα κάτι τέτοιο, βέβαια το εργαλείο που κάνει τη τρύπα είναι σαν να κάνει piercing ποτέ ίσως να μη φαίνεται..
Οριστε διορθωτική ενέργεια!!!
Τρύπα με ανακουφιστική βαλβίδα στο κάτω μέρος του ψαλιδιού
FF6F49C6-1F2B-401C-99A0-FEE2735EE2D3.jpeg
Μικρες τρύπες (δυο) στην μπροστινή φούσκα για να βοηθάει στην αποσυμπίεση:

3536D78E-11C8-4DD8-A2BE-DF36C6F9FC9B.jpegA9AAD1B2-9D0D-4F95-9A8A-558E4EE1D46A.jpeg

Και φυσικά αντικατάσταση άξονα και γωνιακης στην μηχανή μου με 12.000χλμ
Όποτε στο άμεσο μέλλον θα ξέρουμε κατά ποσό δουλεύει και ποια είναι η αποτελεσματικότητα!!!

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Άλλαξαν σε φίλο, άξονα και τα πάντα όλα ότι περιλαμβάνει αυτός, σε μηχανή του 2014.
Του έκαναν και την διορθωτική επέμβαση στον νέο άξονα και δεν πλήρωσε τίποτε.
Ξαναλέω, μηχανή 2014, βρέθηκε κολλημένος ο άξονας και τα ανέλαβε όλα η εταιρία.

artemis1806

Active Member
Περιοχή
Ίλιον
Άλλαξαν σε φίλο, άξονα και τα πάντα όλα ότι περιλαμβάνει αυτός, σε μηχανή του 2014.
Του έκαναν και την διορθωτική επέμβαση στον νέο άξονα και δεν πλήρωσε τίποτε.
Ξαναλέω, μηχανή 2014, βρέθηκε κολλημένος ο άξονας και τα ανέλαβε όλα η εταιρία.
Bmw μια ζωή άσε τους άλλους να λένε

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Bmw μια ζωή άσε τους άλλους να λένε

Κοίταξε η BMW και ειδικά ο boxer, είναι μια φάση σαν τον Ολυμπιακό. Οι μισοί τον αγαπούν, ανεξαρτήτως τι έχει παιχτεί στο παρελθόν (αναφέρομαι σε παράγκες κλπ) και οι μισοί τον μισούν.
Με την BMW όμως υπάρχει η εξής παράνοια, άντε να την κράζουν όσοι θέλουν τις μηχανές αλλά δεν μπορούν, αλλά να την κράζουν αυτοί που τα έχουν? με ξεπερνάει εντελώς.
Να πω ότι και εγώ βλέπω τις πατάτες που έχουν φτιάξει κατά καιρούς, αλλά την αγοράζω ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟΛΥΤΑ, που δίνω τα χρήματα μου.
Να την κράξω λοιπόν δεν θα το κάνω ποτέ, άσχετα αν χρειαστεί που τους τα χώνω άσχημα. Μόνο έτσι θα γίνουν καλύτεροι, μιλώντας τους εμείς που τους πληρώνουμε.

Για αυτό BMW GS και τα μυαλά στα μπλέντερ.
Αν φτιαχτεί εργαλείο και να το χαζεύω σαν το GS από άλλη εταιρία τότε ναι, να το δούμε το θέμα.

kon/nos

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Κοίταξε η BMW και ειδικά ο boxer, είναι μια φάση σαν τον Ολυμπιακό. Οι μισοί τον αγαπούν, ανεξαρτήτως τι έχει παιχτεί στο παρελθόν (αναφέρομαι σε παράγκες κλπ) και οι μισοί τον μισούν.
Με την BMW όμως υπάρχει η εξής παράνοια, άντε να την κράζουν όσοι θέλουν τις μηχανές αλλά δεν μπορούν, αλλά να την κράζουν αυτοί που τα έχουν? με ξεπερνάει εντελώς.
Να πω ότι και εγώ βλέπω τις πατάτες που έχουν φτιάξει κατά καιρούς, αλλά την αγοράζω ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟΛΥΤΑ, που δίνω τα χρήματα μου.
Να την κράξω λοιπόν δεν θα το κάνω ποτέ, άσχετα αν χρειαστεί που τους τα χώνω άσχημα. Μόνο έτσι θα γίνουν καλύτεροι, μιλώντας τους εμείς που τους πληρώνουμε.

Για αυτό BMW GS και τα μυαλά στα μπλέντερ.
Αν φτιαχτεί εργαλείο και να το χαζεύω σαν το GS από άλλη εταιρία τότε ναι, να το δούμε το θέμα.
Δηλαδη Γιαννη εισαι ικανοποιημενος απο την ενεργεια με τις τρυπες?

(Το οτι ειναι δωρεαν λογω good will η/και εγγυησης το αναγνωριζω και εχω επωφεληθεί και εγω σε αλλο ζητημα.
Παρολα αυτα βεβαια εχει κρεμασει και πολλους με σασμαν,μοναδες abs κτλ στο παρελθον.)

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα

(Το οτι ειναι δωρεαν λογω good will η/και εγγυησης το αναγνωριζω και εχω επωφεληθεί και εγω σε αλλο ζητημα.
Παρολα αυτα βεβαια εχει κρεμασει και πολλους με σασμαν,μοναδες abs κτλ στο παρελθον.)
Όχι βέβαια, γιατί είναι μεσοβέζικη λύση. Αλλά δεν την κράζω γιατί γουστάρω και ξέρω τι καβαλάω.
Συντηρώ την μηχανή όπως χρειάζεται (και παραπάνω κιόλας) από εκεί και πέρα να είναι καλά η εταιρία να διορθώνει τις μισοδουλειές της.
Έχω μια μηχανή που δεν πρόκειται να πληρώσω εγώ για τα λάθη της εταιρίας. Αυτό μου αρκεί.

Επίσης κάνω πολλά ταξίδια και δεν πρόκειται να με αφήσει ποτέ.

Προδρομος

Well-Known Member
Περιοχή
ΒΥΡΩΝΑΣ
Μοτοσυκλέτα
R1200GS

Έπρεπε κάτι να κάνουν. Όσο για το αποτέλεσμα......θα δείξει.

kon/nos

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Σιγουρα επρεπε κατι να κανουν... Κριμα ειναι ενα τοσο ωραιο μηχανημα να στιγματίζεται απο αστειες αστοχιες.
Μακαρι να ειναι η λυση, μπας και παρουμε την αποφαση. thumb

Τελευταία επεξεργασία:

artemis1806

Active Member
Περιοχή
Ίλιον
Σιγουρα επρεπε κατι να κανουν... Κριμα ειναι ενα τοσο ωραιο μηχανημα να στιγματίζεται απο αστειες αστοχιες.
Μακαρι να ειναι η λυση, μπας και παρουμε την αποφαση. thumb
Δλδ αν δεν πετύχει δεν θα κανείς το βήμα?? Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θυμάμαι την συμβουλή του προπονητή μου η πρώτη σκέψη είναι πάντα η σωστή και πόσο μα πόσο δίκιο όσο το σκέφτεσαι χάνεται η μπάλα και περνάνε τα χρόνια σαν νεράκι

Fotis.tzava

Well-Known Member
Περιοχή
Αθηνα
Δλδ αν δεν πετύχει δεν θα κανείς το βήμα?? Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θυμάμαι την συμβουλή του προπονητή μου η πρώτη σκέψη είναι πάντα η σωστή και πόσο μα πόσο δίκιο όσο το σκέφτεσαι χάνεται η μπάλα και περνάνε τα χρόνια σαν νεράκι

Δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής και η συγκεκριμένη οδηγία δεν αποτελεί πείραμα (ασχέτως αν εμεις αναρωτιόμαστε)
Θα πραγματοποιηθεί σε όλα τα LC και όσοι για κάποιο λόγο το κάνουν skip, η εταιρία δεν θα τους καλύψει μελλοντικά σε ενδεχόμενη ζημιά της μετάδοσης.

kon/nos

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS

Οχι δεν θα το κανω. Δεν εχω χρονο για χάσιμο.
Τα χρονια περνάνε οντως νερακι γι αυτο με το gs που εχω ταξιδεύω όσο πιο συχνά μπορω εντός και εκτος.Αυτη ειναι η δουλεια άλλωστε της συγκεκριμένης μηχανης.
Το αν θα ειναι 2008 η 2018 μοντελο, ο προορισμός θα ειναι ο ίδιος.

Fotis.tzava

Well-Known Member
Περιοχή
Αθηνα
Τα χρονια περνάνε οντως νερακι γι αυτο με το gs που εχω ταξιδεύω όσο πιο συχνά μπορω εντός και εκτος.Αυτη ειναι η δουλεια άλλωστε της συγκεκριμένης μηχανης.
Μα δεν αφορά τα αεροψυκτα, δεν έχουν τα δείγματα της ευπάθειας των LC

artemis1806

Active Member
Περιοχή
Ίλιον
Δεν αντιλέγω ότι και τώρα είσαι ευτυχισμένος απλα σχολιάσες για το επόμενο βήμα και για μένα δεν θα πρέπει να αποτελεί κριτήριο ένας άξονας τον οποίο η εταιρεία αναγνώρισε το πρόβλημα και σε 10 χρόνια μέσα στον αλλάζει στην εγγύηση έπαψε πλέον να είναι φλέγον ζήτημα

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Θα αλλαχθούν βάση της νέας οδηγίας πολλοί άξονες, μα πάρα πολλοί όμως.
Να σκεφτείτε ότι η μαμά εταιρία αυτή την στιγμή που μιλάμε, έχει σε stock 25000 τεμάχια που περιμένουν νέους ιδιοκτήτες.
Οπότε κλείστε ραντεβού για έλεγχο.
Μιλάμε μόνο για LC μοντέλα.

Sprs

Active Member
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
Bmw gs 1200 adv
ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΞΟΝΑ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ 9/21 .ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΤΣΟΥΥΣΟΥΝΙ

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sprs

Active Member
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
Bmw gs 1200 adv
ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΞΟΝΑ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ 9/21 .ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΤΣΟΥΥΣΟΥΝΙ

Αξονας τελειος φυσικα

Airhead

Active Member
Το R 80G/S το πούλησα πέρσι μετά από 21 χρόνια στα χέρια μου και συνολικά 34 στο δρόμο.
Πόσες φορές με απασχόλησε ο άξονας του;
Πόσες πήγα για ανάκληση;
Για έλεγχο;
Για λύσιμο;
Για τρύπημα;
Για επισκευή;

ΜΗΔΕΝ -0- ΚΑΜΙΑ- ΠΟΤΕ

Τον άξονα τον χρυσοπληρώνεις για να ΜΗΝ ξανασχοληθείς, γιαυτό και παίρνεις κάτι με τόσο βαρύ, ακριβό και "δύσκολο" σύστημα μετάδοσης.

Αν η Moto Guzzi , η Honda και τόσες άλλες εταιρείες έχουν μηχανές με άξονα και δεν χαλάνε, και σε φθηνότερα μηχανάκια.
Ε σόρι αλλά η Bmw μάλλον αρμέγει την φήμη της μέχρι να ψοφήσει. Και όπου να 'ναι...

PACO

Active Member
Έρχονται επίσημα οι ανακλήσεις σε 1250 19 20....ενημερώνεσαι στην αντιπροσωπεία .έχει μια διαδικασία ....προσεχώς.στα καινούργια 1250αρια το χουν ήδη.
Η ενημέρωση που είχα ειναι πρόσφατη και είναι η δικια μου για την ανάκληση.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Έρχονται επίσημα οι ανακλήσεις σε 1250 19 20....ενημερώνεσαι στην αντιπροσωπεία .έχει μια διαδικασία ....προσεχώς.στα καινούργια 1250αρια το χουν ήδη.
Η ενημέρωση που είχα ειναι πρόσφατη και είναι η δικια μου για την ανάκληση.
Αν διαβάσεις όλο το νήμα, για αυτή την περίπτωση γράφουμε.

PACO

Active Member
Κατάλαβα το νήμα.Λεω πηγα στην αντιπροσωπία Παρασκευή είχαν κάποια ελλειψη σε ορισμένα εκ των λίγων ανταλλακτικών ώστε να ολοκληρωθεί η ανάκληση.Αρα είναι ενεργή σστα μοντελα που γνωρίζουμε όλοι εδω