ΣΠΑΣΜΕΝΕΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΕΜΒΟΛΩΝ F 800GS 2009 χλμ 9100

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέα και παλιά μοντέλα BMW' που ξεκίνησε από το μέλος PATRA bmw ARIS, στις 31 Δεκεμβρίου 2017.

1. PATRA bmw ARIS

PATRA bmw ARIS

Περιοχή:
    Patra
    thank youΚαλησπερα κ χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους !

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αφόρητη οδύνη μου και να με συμβουλεύσετε αν μπορείτε και είστε ενήμεροι για κάτι ανάλογο . ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ πολύ αν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο να με βοηθήσετε με στοιχεία κατόχων κλπ .
    Έχω ένα f800gs 2009 . Το μηχανάκι το πήρα καινούριο περίπου 11.600€ Έκανα τα σέρβις μέχρι τα 3500 χλμ που ήταν μέσα στην εγγύηση και το 2011.
    Έπειτα τα βασικά σέρβις τα έκανα σε φίλο που εργαζόταν στην τοπική αντιπροσωπεία της bmw και έκανε έξτραδακια σε ένα πολύ στενό κύκλο που εμπιστευόταν λόγω περιορισμένης χρήσης της μηχανής .
    Κάποια στιγμή ο φίλος έφυγε απο τον χώρο και φέτος τον ΙΟΥΛΙΟ 17 την πήγα σε πρώην εξουσιοδοτημένο συνεργείο bmw της περιοχής.
    Η μηχανή άλλαξε λάδια φίλτρα κλπ. Έπειτα πέρασε και ΚΤΕΟ έγιναν βασικοί έλεγχοι σε καυσαέρια ενδείξεις τσεκ για διαρροές κλπ.
    ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΟΛΑ ΡΟΛΟΙ!!!
    Ξαφνικά μετά απο 5 μήνες η μηχανή στα κατεβάσματα και στα σταμάτηματα μπέρδευε και έσβηνε χωρίς να βγάζει κάποια ένδειξη στο ταμπλό του υπολογιστή .
    Αναγκαστικα την πάω στην επίσημη αντιπροσωπεία για σιγουριά και τσεκάρισμα.
    Αφού την πάω με φωνάζουν την επόμενη και μου λένε ότι πιθανόν ο λόγος είναι απο το σωληνάκι των αναθυμιάσεων , ειχει ανεβεί στο φίλτρο εισαγωγής αρκετό λάδι - λάδι τόσο που γύριζε και άδειαζε ο μηχανικός Και έτρεχε σαν απο μπουκάλι με νερό ...
    Ρώτησα τη Αιτία και μου απάντησε ότι μπορεί να συμβεί απο έντονη δημιουργία αναθυμιάσεων απο θερμοκρασία κλπ
    Μου έκανε εντύπωση αυτό ως σενάριο έφυγα και την επόμενη μου είπαν ότι το καρτέρ του λαδιού ήταν στο μισό , και ότι απο την βάση του σωλήνα των αναθυμιάσεων βγαίνει λευκός καπνός πράγμα που δείχνει κάτι άσχημο . Μου είπαν ότι πρέπει οπωσδήποτε να λυθεί κινητήρας με ένα κόστος 300€

ΕΔΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΜΟΥ!!
    hit my head
    Ο κινητήρας λύνεται και την επόμενη με φωνάζουν και μου δείχνουν σπασμένα τα έμβολα .??
    Τα έμβολα περιμετρικά στις κεφαλές είχαν κράχ στο μέταλλο και τα δυο.
    ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ και αναρωτήθηκα πως μπορεί αν συμβεί αυτό με μια τόσο περιορισμένη χρήση της μηχανής και σε μια τέτοιου είδους μηχανή on off!!

Το κόστος επισκευής φτάνει με επίσημη προσφορά τα 4600€

Μετά απο αίτημα στην BMW MOTORAD HELLAS που έγινε απο το τοπικό συνεργειο αυτοί του απάντησαν μονολεκτικά ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και δεν αναγνωρίζουν τίποτα γιατί το μηχανάκι είναι του 2009

Είναι φανερό ότι θέλουν αν με αποφυγουν και ότι λόγω του ότι δεν έχω κάνει τα σέρβις σε αυτούς κρύβονται καλυπτόμενοι πίσω απο αυτό .

Εχω πάθει σοκ και έχω χάσει τον ύπνο μου αν κάποιος έχει κάποια ιδέα πέραν των νομικών οδών οι οποίες είναι χρονοβόρες και κοστοβορες θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Ευρώ άριστων για τον χρόνο σας καλή χρόνια με υγεια

2. Alexandros gs

Alexandros gs Member

Περιοχή:
    Κερκυρα
    Μοτοσυκλέτα:
    Gs 1200 '12
    Λυπαμαι καλε μου φίλε αλλα μην ζητάς βοήθεια και γνωμη καμμια γιατι δεν μπορεις να κανεις τιποτα . Απο τι στιγμή που δεν υπάρχουν σφραγίδες για τα τακτικά σέρβις της μηχανης δεν θα βρεις άκρη , ξερουν πολυ καλα τι κανουν . Απο προςωπικη εμπειρία κολλητού μου φίλου που κάνουμε μαζι πολλα ταξίδια θα σου πω ένα περιστατικό , μηχανη 1200 gs του '08 βγάζει πρόβλημα το abs . Το γνωστό πρόβλημα το οποίο λύθηκε με μια συμμετοχή 180 με αλλαγή καινούργια μονάδας και μονο και μονο γιατι είχε τις σφραγίδες-σέρβις σε αντιπροσώπους . Οπως τα περιγράφεις μάλλον δυυςιοωνα οικονομικα μου ακούγονται τα πραγματα . Καλη χρονια και ελπιζω σε μια καλη λύση στο πρόβλημα σου .

3. captain slow
    On

captain slow

Καλησπέρα και χρόνια πολλά !

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΜΕ 4600€ ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

pavlosGS likes this.
  4. PATRA bmw ARIS

PATRA bmw ARIS

Περιοχή:
    Patra
    Βασικά πέρα απο τα έμβολα έχουν ανάψει και τα χιτώνια τα οποία είναι ασορτί με έλαιο λεκάνες - για αυτούς κανονικά πρέπει να αλλάξουν και αυτά - άλλοι έξω μου είπαν ότι αρκούν δυο έμβολα με τα ελατήρια τους

5. giamar
    On

giamar Well-Known Member

Περιοχή:
    Κατερινη
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1200 GS

Astrea 100
    Κοιτας για μοτερ ,εχει στο καρ,σε καμια περιπτωση δε δινεις 46κατοσταρικα .

pavlosGS, nidallgs, dretsas and 2 others like this.
  6. jliordos

jliordos Active Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
    καλύτερα να ψάχνεις για κινητήρα έτσι όπως τα λες

KOSTIS-GS and dretsas like this.
  7. jliordos

jliordos Active Member

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
    Όταν οι μεταχειρισμένες μοτοσυκλετες F800 του 2009 κάνουν 2000 ευρώ περισσότερα από την επισκευή σου,εκτός και τα λένε για να σε αποφύγουν ...Ψάξου και Αθήνα από Τρίτη σε αντιπροσωπείες αν έχεις φίλο να σε βοηθήσει ή με τηλέφωνα μόνος σου

Last edited: 31 Δεκεμβρίου 2017
    dretsas and PATRA bmw ARIS like this.
  8. giamar
    On

giamar Well-Known Member

Περιοχή:
    Κατερινη
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1200 GS

Astrea 100
    Οχι ρε 800 με 1000 ενα μοτερ,αλλα τοσα βαρια τα περαστικα ,ταβανι κανα 2χιλιαρο.
    Τον κινητηρα που εχεις τον κρατας για πασα μελλουσα χρηση (αν υπαρχει κατι απ αυτον ) .

9. captain slow
    On

captain slow

Αν έχεις κάποιον μηχανικό που εμπιστεύεσαι , πάρε την μηχανή στο χώρο του , άνοιξε την , κάνε μετρήσεις στον κύλινδρο και στα πιστόνια , κάνε έλεγχο στις μπιέλες και τα ρουλεμάν , φυσικά βαλβίδες και τα άνω μέρη . Το κόστος μπορεί να είναι αμελητέο σε σχέση με αυτά που έχεις ακούσει .

Πάρε την απόφαση με ηρεμία και χωρίς βιασύνες !

Sent from my iPhone using Tapatalk

PATRA bmw ARIS, babisadve and giamar like this.
  10. giamar
    On

giamar Well-Known Member

Περιοχή:
    Κατερινη
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1200 GS

Astrea 100
    Καπταιν πρεπει να εχει καει το μοτερ απ τα λεγομενα του φιλου.
    Αλλά οπως λες με καποιον φιλο μαστορα θα βγαλει ασφαλη συμπερασματα

11. jimmakos

jimmakos New Member

Περιοχή:
    Γιαννιτσά
    Φιλε μου όπως σου έγραφαν παραπάνω άλλοι φίλοι ηρεμισε και ψαξε αλλον μηχανικό. Φυγε απο την
    Αντιπροσωπεία. Υπαρχουν σίγουρα αξιόλογοι που θα ταχτοποιησουν το πρόβλημα σου σε πολυ λιγότερα χρήματα. Η αλλη επιλογή ειναι ψαξιμο κινητήρα απο καρ.

Καλη χρονια....και καλά ξεμπερδεματα.

12. Eftixis
    On

Eftixis Administrator Staff Member

Περιοχή:
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200 RT
    Παιδιά είχα δει ένα 800αρι με τα ίδια προβλήματα στην αντιπροσωπεία της Bmw στο Ηράκλειο πριν καιρό Είχα ρωτήσει τον μηχανικό τι ειχε πάθει και μου περιέγραψε τα ίδια Καμμένα εμβολοχειτώνια κολιμενες βαλβίδες και αυτά είχαν προκληθεί από φράξιμο σε σωληνάκια λυπανσης αν θυμάμαι καλά
    Ήταν όμως στην εγγύηση και η εταιρεία του άλλαξε όλο τον κινητήρα
    Άποψη μου τώρα είναι ότι αν μπορέσεις να αποδείξης ότι η ζημιά προκλήθηκε από δυσλειτουργία του κινητήρα η από λάθος σε συντήρηση μηχανικού ίσως πας σε επισκευεί καλής θέλησης και σε χρεώσουν μόνο τα κόστη εργασίας
    Εύχομαι ότι καλύτερο για το πρόβλημα σου
    Και προσπάθησε να το αντιμετωπίσεις ψύχραιμα

PATRA bmw ARIS and giamar like this.
  13. Airhead

Airhead Member

Πως ακριβώς ένα μηχανάκι που έχει ένδειξη μέχρι και για καμμένη λάμπα, καίει τον μισό κινητήρα του και δεν έχει βγάλει προειδοποίηση υπερθέρμανσης;

Εδώ κάποια data μας λείπουν. Εσύ δεν τα έχεις; Δεν μας τα δίνεις; Δεν στα είπαν; Στα είπαν και δεν τα κατάλαβες;

ΚΑΙ σωληνάκια λίπανσης κλειστά ΚΑΙ ακυρωμένες ενδείξεις υπερθέρμανσης ΚΑΙ δεν έπαιζε συνέχεια με το βεντιλατέρ να γυρίζει;

14. Papadopaidi

Papadopaidi Well-Known Member

Περιοχή:
    Patras
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS '00 (ABS)
    Δυσάρεστα πράγματα.
    Ψυχραιμία κ όλα θα φτιαχτούν.

15. prioxxx

prioxxx Member

Περιοχή:
    Patra
    Μοτοσυκλέτα:
    GS 800
    Το θέμα είναι ότι εμπλεξες. Εκεί που είχες ένα μοτέρ καινούριο ,θα πρέπει να ρισκάρεις και να βάλεις ένα που δεν ξέρεις τι χλμ έχει πραγματικά . Αυτή η ζημιά γίνεται έτσι ξαφνικά; Τι έφταιξε;

Ps: ένα γκρι κλσαν καινούριο έχεις που ήταν κάποτε αγγελία ;

PATRA bmw ARIS likes this.
  16. kon

kon Well-Known Member

Περιοχή:
    ΘΡΑΚΗ
    Μοτοσυκλέτα:
    Zundapp KS 50 1969
    Είναι δυνατόν ρε παιδιά, ένα μηχανάκι με 9.000 χλμ. να πάθει τέτοια ζημιά;
    Δεν θα έπρεπε να το αναλάβει η BMW όσων ετών και να ήταν; Τι μπορεί να του έκανε δηλαδή στα 9.000 χλμ.;
    Και το αίμα να του έπινε, δεν θα πάθαινε τέτοια ζημιά!!

Αδυνατεί να το χωρέσει ο νους μου!!

17. PATRA bmw ARIS

PATRA bmw ARIS

Περιοχή:
    Patra
    Ναι - φίλε κ εγώ αυτό ψάχνω να δω τι ευταιξε αλλά απο ότι βλέπω δεν είμαι μοναδικός δείτε εδώ στο moto.gr

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=117591
    gidimitropoulos
    [​IMG]Μέλος

ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ F800GS ΣΤΑ 29850km
    ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ F800GS ΣΤΑ 29850km

Η πιό κάτω επιστολή έφυγε στις 17-5-2011 προς την Γενική Γραμματεία του Καταναλωτή στην BMW HELLAS και στην BMW ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.

Ε Χ Ω Τ Ρ Ε Λ Λ Α Θ Ε Ι Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ

Έχω στην κατοχή μου ένα BMW F800GS με αριθμό WB10219038ZT62184 το οποίο έχει ακολουθήσει όλες τις προβλεπόμενες ενέργειες σύμφωνα με τις οδηγίες που έχω λάβει από τον εξουσιοδοτημένο έμπορο ΄΄Βαγιανέλης ΑΕ’’. Συγκεκριμένα ανακλήσεις εγγύησης-λάδια ανά 5000km-service ανά 10000km.Πλήρης φάκελος στην διάθεση σας υπάρχει στον έμπορο΄΄Βαγιανέλης ΑΕ’’επι της οδού Βουλιαγμένης 41 Aθήνα Ελλάδα, τηλ 0030-2109213093.
    Κατά το προγραμματισμένο service στα 29854km στις 9 /5/2011 ενημερώθηκα ότι υπάρχει θόρυβος κινητήρα και ότι θα κατέβει η μηχανή.Μου ανακοίνωσαν ότι έχουν κολλήσει τα δύο πιστόνια και οι δύο κύλινδροι.
    Ο έμπορος ΄΄Βαγιανέλης ΑΕ’’ με ενημέρωσε ότι θα ζητήσει από την BMW HELLAS αντικατάσταση του κινητήρα στα πλαίσια εγγύησης καλής θέλησης αφού έχω ακολουθήσει όλες τις πιο πάνω σχετικές οδηγίες και αφού η μηχανή έχει 29854km και δεν έχει υπερβεί τις 30000km.
    Κατά το ίδιο χρονικό διάστημα 13/5/2011 στον έμπορο ΄΄Βαγιανέλης ΑΕ’’ υπάρχει ίδια μηχανή με την δική μου δηλαδή BMW F800GS στα ίδια περίπου χιλιόμετρα(28000km) με κατεβασμένο κινητήρα και ίδια περίπου ζημιά(αντίβαρο μπιέλας)
    Η BMW HELLAS με ενημέρωσε ότι θα επιβαρυνθώ με όλη την εργασία επισκευής και 50% στα ανταλλακτικά.Ο κάτοχος της άλλης μηχανής δε θα έχει καμία επιβάρυνση.
    Με τον τύπο της εγγύησης και οι δύο μοτοσυκλέτες είναι εκτός εγγύησης.Με το πνεύμα όμως καλής θέλησης εγγύησης της BMW η μία καλύπτεται πλήρως και η άλλη όχι.
    Έχω καταβάλει στον έμπορο΄΄Βαγιανέλης ΑΕ’’με τις Νο 4556-4557/16-5-2011 αποδείξεις είσπραξης το ποσό των 1000(χιλίων)ευρώ ως προκαταβολή για τη επισκευη της μοτοσυκλέτας μου.
    Επειδή θεωρώ αδιανόητη την ζημιά που έχω πάθει και επειδή υπάρχει ίδια μηχανή με την δική μου δηλαδή BMW F800GS στα ίδια περίπου χιλιόμετρα με κατεβασμένο κινητήρα,ζητώ να μην επιβαρυνθώ καθόλου και να καλυφθούν όλα από την BMW HELLAS.
    Κοινοποίηση
    BMW Deutschland BMW Hellas

Btls, Eftixis, giamar and 3 others like this.
  18. dretsas
    On

dretsas Well-Known Member

Περιοχή:
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μοτοσυκλέτα:
    1200 GS
    φίλε αν το κρατήσεις ψάξε μεταχειρισμένο κινητήρα από κάπου που θα πάρεις εγύηση έτους.

giamar and jliordos like this.
  19. ntlaw

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Κακώς που έδωσες ήδη και τα 300 γιά να σου κατεβάσουν τον κινητήρα και έμπλεξες με αυτούς.
    Με 900-1000 ευρώ βρίσκεις ολόκληρα μοτέρ που μπορείς να πάρεις όσα ανταλλακτικά θέλεις και να σου μείνουν και καβάτζα γιά να έχεις ........
    Έχεις πάθει ζημιά ναι...ορθόν.....αλλά όχι και να δώσεις 4500-5000 επειδή το λένε αυτοί.
    Ασε τις νομικές οδούς και τα συναφή.....τι πας να αποδείξεις ? ή να το πω καλύτερα ....τι μπορείς να αποδείξεις ?.....ότι υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα ?
    Και ας πούμε πως βρίσκεις 2-3-4 ανάλογες περιπτώσεις με τη δική σου.....
    Τι θα κάνεις ?
    Θα πας και θα τους τις τρίψεις στη μούρη ?
    Και θα ιδρώσει νομίζεις τ' αυτί τους?
    Αμ δε......εδώ με άλλες περιπτώσεις που είναι φως φανάρι πως η εταιρεία έχει ευθύνες και δεν χαμπαριάζουν μία ......ούτε καν που ασχολούνται.
    Τζάμπα ασχολείσαι με αυτές τις λογικές........προχώρα παρά κάτω.
    Βρες ένα μεταχειρισμένο μοτέρ ή πάρε τα μεταχεισμένα ανταλλακτικά που χρειάζεσαι και κάνε δουλειά σου.

Last edited: 2 Ιανουαρίου 2018
    Btls, nidallgs, giamar and 3 others like this.
  20. PATRA bmw ARIS

PATRA bmw ARIS

Περιοχή:
    Patra

Φίλε μου δεν συμφωνώ ! Έχουν γνώση οι φυλακες ,καθώς και εγώ λόγω επαγγέλματος γνωρίζω πολύ καλά το σκεπτικό των εταιριών . Όσο η μηχανή είναι μέσα και πιέζονται υπάρχει το ενδεχόμενο να κερδίσεις κάτι . Αν παραιτηθώ και την πάρω κανείς απο εμάς όλους δεν βγαίνει κερδισμένος Το να πάω να βάλω ένα μοτέρ είναι το πιο απλό.
    Ήδη έχω προσφύγει με επίσημη καταγγελία στον συνήγορο καταναλωτή κ ετοιμάζεται κ εξώδικο το οποίο θα κοινοποιηθεί παράλληλα.
    Υπομονή υπάρχει και οποίος μπορεί να την συνδιάζει με τακτική και επιμονη ποτέ δεν χάνει .
    Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον - θα τα πούμε πάλι

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from