ΝΕΟ R 1200GS ADV ME CONNECTIVITY

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέα και παλιά μοντέλα BMW' που ξεκίνησε από το μέλος Giorgos BH, στις 29 Δεκεμβρίου 2017.

1. Giorgos BH

Giorgos BH

Περιοχή:
    abelokipoi
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ GS ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ. ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΠΡΙΝ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ R1200GS ADV ME CONNECTIVITY SCREEN ΚΑΙ ΕΝΩ ΑΦΙΕΡΩΣΑ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΡΥΘΝΙΣΩ ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΜΟΥ..... ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΟΤΙ... ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ 2 SCHUBERTH S2 ΜΕ SRC SYSTEM THS CARDO ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΟΡΘΩΣ, Η ΚΑΡΝΤΟ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΤΗΣ BMW ΚΑΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ UPDATE. ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΔΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΗΝ SCHUBERTH ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΑΝΤΗΣ (ΛΟΓΩ ΕΩΡΤΩΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ). ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ BMW ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ.... ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ SCHUBERTH C4 ME SENA COMMS ΚΑΙ ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΑΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ CARDO. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ BMW TFT. ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ

tsak8, pavlosGS, dretsas and 2 others like this.
  2. Grigoris GS

Grigoris GS Well-Known Member

Περιοχή:
    patras
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1200 GS ADVE LC
    Πρώτα απο όλα σου εύχομαι καλοριζικη και καλοταξιδη να ναι. Επειδη και παραλαμβανω σύντομα την εν λογω μοτοσυκλετα θα ηθελα να δεις ο ιδιος αν μπορεις ή να ρωτησεις τον αντιπροσωπο που αγορασες την μηχανη για το αν το μοντελο σου φοραει δαχτυλιδια στα καλαμια ή οχι. Εμενα ειναι κατασκευη Νοεμβριος 2017 και μου ειπαν πως πλεον εχουν αλλαξει το πρεσσαρισμα των καλαμιων και δεν χρηζει την χρηση των εξτρα δακτυλιδιων που βαζει η bmw σε ολα τα lc μεχρι και τον αυγουστο του 2017.

pavlosGS and Akis like this.
  3. Giorgos BH

Giorgos BH

Περιοχή:
    abelokipoi
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 11/2017 ΠΑΡΑΓΩΓΗ, ΕΙΙΣΑΓΩΓΗ WEEK 48.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΕ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ (ΕΛΠΙΖΩ) ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΖΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ....

Gasgs, pavlosGS and Grigoris GS like this.
  4. dretsas
    On

dretsas Well-Known Member

Περιοχή:
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μοτοσυκλέτα:
    1200 GS
    Καλορίζικη και καλές και πολλές βόλτες.Ελπίζω να σε γνωρίσουμε και από κοντά στην πίτα μας.
    Ξέρω πως το ίδιο πρόβλημα είχε και ο φίλος @PetrosGS .Δεν γνωρίζω αν το έλυσε.Είναι εξαιρετικός φίλος.

5. PetrosGS

PetrosGS Well-Known Member

Περιοχή:
    Αττική
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο. Λοιπόν και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το bluetooth. Έχω το interphone F5MC το οποίο συνδέεται αλλά όταν έχω τηλ. κλήση δεν ακούω ούτε με ακούνε. Μπορείς να γράψεις περισσότερες πληροφορίες για το SENA . Ποια έκδοση είναι και αν μπορεί να μπει σε άλλα κράνη ??

giamar likes this.
  6. Giorgos BH

Giorgos BH

Περιοχή:
    abelokipoi
    MPOREIS NA LYSEIS TO PROVLIMA AUTO SYNDEONTAS TO KINITO STO KRANOS KAI TO KINITO STO COMM THS MHXANHS KAI TO KRANOS STHN MHXANH. ETSI EXEIS PAO TO KINITO MOUSIKI, KAI XARTES, VLEPEIS POIS SE KALEI ALLA APANTAS APO TO KRANOS KATEYTHEIAN.

TO SENA POU EXV NOMIZW EINAI SRC1 ALLA EINAI THS SCHUBERTH MAZI ME TO NEO KRANOS C4 POY AGORASA... ELPIZW NA VOITHISA.

PetrosGS likes this.
  7. Giorgos BH

Giorgos BH

Περιοχή:
    abelokipoi
    Καλημερα και καλη Χρονια.
    ελπιζω να μπορεσω να ερθω, η ποιο σωστα εαν εινμαι ελλαδα σιγουρα θα ερθρω. ζω μονιμα εξωτερικο και ειμαι ελλαδα συχνα μεν για συντομα διαστηματα δε.

dretsas and Eftixis like this.
  8. Giorgos BH

Giorgos BH

Περιοχή:
    abelokipoi
    Σε συνεχεια τησ προηγουμενησ απαντησης, το συγκεκριμενο ειναι μονο για Schuberth. Δοκιμασα ομως και ενα για LS2 κρανοσ, η SENA RIDE PAL η οποια εχει παρομοια προβληματα οπως αυτα που περιεγραψες.

gia to schuberth einai h SC1. https://www.schuberth.com/en/products/motorbikes/communication-systems.html

dretsas and Eftixis like this.
  9. dretsas
    On

dretsas Well-Known Member

Περιοχή:
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μοτοσυκλέτα:
    1200 GS
    Ότι καλύτερο και μακάρι να τα καταφέρεις ,θα ήταν πραγματικά χαρά μας.

10. PetrosGS

Περιοχή:
    Αττική
    Γιώργο καλή χρονιά ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μπορείς να μου πεις τι τηλέφωνο έχεις;
    Εγώ έχω το samsung galaxy s6 και μπορεί να συνδεθεί μόνο με μια bluetooth συσκευή.
    Εσύ λαμβάνεις κλήσεις κανονικά και απαντάς κανονικά;

giamar and dretsas like this.
  11. Giorgos BH

Giorgos BH

Περιοχή:
    abelokipoi
    Χρονια πολλα και καλη χρονια. Εχω iphone, δεν τα παω πολυ καλα με τα SAMSUNG. για την ακριβεια Ελλαδα χρησιμοποιω ενα iPhone 6S
    Με αυτην την συνδεσμολογια ολα λειτουργουν κανονικα. Εχω κατεβασει και την εφαρμογη Connected της ΜΟΤΟΡΑΔ και οπως σου ειπα ετσι εχω και πλοηγηση

PetrosGS likes this.
  12. prioxxx

prioxxx Member

Περιοχή:
    Patra
    Μοτοσυκλέτα:
    GS 800
    Eξαρταται τι θες να ενωσεις με τα bluetooth. Για παραδειγμα αν θες να ενωσεις ενα ηχειο bluetooth με το κινητο σου , τοτε απο κει θα βγει ο ηχος. Ετσι θα μπορεις μετα να ενωσεις μια αλλη συσκευη bluetooth ωστε να ακους τις κλησεις σου . Αν ομως πας να συνδεσεις 2 συσκευες ηχειων bluetooth τοτε δεν θα σε συνδεσει κ με τις 2 ταυτοχρονα. Δεν ξερω αν καταλαβες την λογικη το πως συνδεεται. Κανε παλι μια δοκιμη οπως σου ειπε ο φιλος με τη σειρα.

giamar likes this.
  13. Giorgos BH

Giorgos BH

Περιοχή:
    abelokipoi
    Καλημερα. Μια επιπλεον παρατηρηση. Το κρανοσ πρεπει να αναγνωριση το Comm της μοτοσυκλετασ σαν navigation devise ΟΧΙ σαν κινητο...

giamar and prioxxx like this.
  14. Papadopaidi

Papadopaidi Well-Known Member

Περιοχή:
    Patras
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS '00 (ABS)
    Αφού σου ευχηθώ καλή χρονιά κ μακάρι να
    βρείς την λύση στις συνδέσεις να σου προτείνω
    μια λύση για τα κεφαλαία.Ξεκίνα να γράφεις από
    όλη την πρόταση μια λέξη με μικρά κ σιγά σιγά
    θα καταφέρεις να γράφεις όπως παλια.Επίσης
    μπορείς μέχρι να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο
    να μικρύνεις το μέγεθος των κεφαλαίων.wink

Mumm Ra and giamar like this.
  15. PetrosGS

Περιοχή:
    Αττική
    Οι επιλογές που έχει το helmet communication system και μάλιστα το Interphone F5MC είναι:

1. ANYCOM SEARCH : active search for other brand’s Bluetooth® headsets.
    2. INTERCOM SEARCH : active search for INTERPHONE branded devices.
    3. PAIRING MODE: active search for Bluetooth® devices such as mobile phone, GPS navigator, MP3 player e.t.c.

Έχω δοκιμάσει όλες τις επιλογές χωρίς επιτυχία. Το ίδιο πρόβλημα με μένα το έχουν και άλλοι με άλλες μάρκες bluetooth. Στο advrider κάποιος γράφει ότι με επιτυχία πέτυχε σύνδεση με την συσκευή Sena 20S. Το πρόβλημα θεωρώ ότι έχει να κάνει με την έκδοση του bluetooth θέλει έκδοση 4.1 .

giamar and Papadopaidi like this.
  16. Giorgos BH

Giorgos BH

Περιοχή:
    abelokipoi
    καλησπερα ξανα. Μολισ ελαβα απαντηση απο Schuberth οποτε και την παραθετω αυτουσια. Νομιζω οτι τα λεει ολα σε σχεση με το Cardo

Dear Mr. Stratigos,

Thank you for your request.

Please note that the audio systems of BMW are not compatible to the SRC-Systems and the Cardo Scala Rider devices.

A connection cannot be established.

For further questions do not hesitate to contact us again.

Mit freundlichen Grüßen / Best Regards

Michael MännelBU Motorcycle - Service Center

SCHUBERTH GMBH
    Stegelitzer Straße 12
    D-39126 Magdeburg, Germany

Phone:

+49 391 8106 555

Fax:

+49 391 8106 228

E-Mail:

kundenservice@schuberth.com

Web:

www.schuberth.com

17. Giorgos BH

Giorgos BH

Περιοχή:
    abelokipoi
    Τεινω να συνφωνησω μαζι σου. Νομιζω οτι καπου διαβασα οτι το bluetooth θέλει έκδοση 4.1. Η επιλογη 3 παντως ειναι αυτη για το κρανος και το comm της μηχανης. κουραγιο...

PetrosGS likes this.

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from