Μελλοντικος κατοχος r1150gs

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Καλησπερα σε ολους!
Το τελευταιο διαστημα, εχω ξεκινησει την ερευνα αγορας για μοτοσυκλετα και πιο συγκεκριμενα για r1150gs. Θα ειναι το πρωτο μου μεγαλου κυβισμου διτροχο καθως τα προηγουμενα χρονια εχουν περασει απο τα χερια μου μονο παπακια και σκουτερ. Βεβαια κατα καιρους εχω οδηγησει μοτοσυκλετες φιλων μου καθως και ενα kle 400 του πατερα μου, δικη μου ομως δεν ειχα ποτε.
Στο δια ταυτα, το gs μου αρεσει πολυ σα μηχανακι και η χρηση που προκειται να κανω ειναι κυριως διαδρομες εντος νησιου καθως και πατημενα ορεινα μονοπατια.
Θελω εσεις οι πλεον εμπειροι, να με διαφωτισετε αν σαν επιλογη ενδυκνειται για τη χρηση που θελω να κανω καθως και στο τι πρεπει να προσεξω κυριως πριν αγορασω!
Να σημειωσω πως το μπατζετ μου ειναι δυστυχως χαμηλο για την ωρα (~3000€) και αυτο ειναι ενας παραγοντας που με αποτρεπει στο να αγορασω καποια εκτος βορειου αιγαιου καθως το ταξιδι θα μου κοστισει οσο ενα καλο κρανος. (Με πορδες δε βαφονται αυγα... που λενε)

Υ.Γ εχω μιλησει με τον Mihalis Tzimas για το κιτρινο gs που πουλαει και ειναι εκεινος που μου προτεινε την διαδικτυακη σας κοινοτητα!

Guppy

Well-Known Member
Περιοχή
Ραφήνα
Μοτοσυκλέτα
Crypton x 135 , cr125, gs1150
καλημέρα καλός ήρθες , ερώτηση πρώτη εντός νησιού ? τι νησί ?(τώρα το είδα Σάμος ... )
ερώτηση δεύτερη ορεινά μονοπάτια ?

να ξέρεις αυτά που βλέπεις στην τηλεόραση και στο youtube δεν μπορείς να τα κάνεις με το gs όχι γιατί δεν μπορεί αυτό ... αλλά γιατί εγώ εσύ και ο καθένας (εκτός του τάκη του νίντζα ) δεν έχουμε την δύναμη να την κρατήσουμε σε κάποια στραβή ...

είναι βαριές μηχανές που αν και στο ταξίδι δεν φαίνεται το βάρος του και λειτουργεί υπερ τους αυτό το βάρος , έχουν δυνατότητες για φόρτωμα και να σε πάει στον γύρο του κόσμου ... .αλλά όταν συναντήσεις χώμα αυτό το βάρος μετατρέπεται σε άσχημο παράγοντα .... προσωπικά αν έμενα σε νησί και ήθελα μια μηχανή για ορεινά κομμάτια θα διάλεγα κάποιο εντούρο πολύ ποιο ελαφρύ ....το gs1150το έχω και το βάρος του φαίνεται και καρά φαίνεται ...
το 1200 δεν του φαίνεται τόσο πολύ το βάρος είναι και ποιο ελαφρύ ... αλλά και πάλι θα πήγαινα σε άλλο μηχανάκι ... πχ tenere 700 αν ήθελα τέτοια μηχανή ή σε εντούρο πχ dr400 dr650 (κατάλαβες σε τέτοια μηχανή ) ελαφριά γιατί άλλο 160 κιλά και άλλο 250 ...
έχω πέσει 2 φορές την μία στατικά πάτησα κάτω πόδι και έφυγε και δεν την κρατάς με τίποτα και την άλλη στις διακοπές με την γυναίκα μου πάνω που πάνω σε ένα πέταλο έσβησε (μαλάκας είχα δευτέρα και ήταν κρύα η μηχανή )και πάλι στατικά πέσαμε και ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΈΤΑΙ η μηχανή με τίποτα .... πάλι καλά δεν χτυπήσαμε

κολλάω και στο γεγονός ότι το νησί δεν έχει ευθείες και μεγάλες διαδρομές για να την χαρείς , δεν ξέρω η Σάμος τι έχει, αλλά θεωρώ ότι μια τέτοια αγορά για την περιοχή π μένεις δεν θα σε βολέψει τόσο ... (+ υπάρχουν μάστορες για bmw στο νησί ? )
αν πάλι συνεχίσεις να θέλεις το gs1150 γιατί καταλαβαίνω ότι αν μας μπει κάτι στο μάτι .... καταλαβαίνω ...
να προσέξεις το θέμα με το abs , τον άξονα (αν υπάρχει η δυνατότητα να τον ελέγξεις ) η λειτουργία του κινητήρα να γουργουρίζει , συνήθως βγάζουν θόρυβο από τις πεταλούδες των εισαγωγών , και από πριτζντιρεκ (πατώντας τον συμπλέκτη και αφήνοντας βγάζει ένα μικρό θόρυβο .

πληγή για όποιον του βγάλει δίσκο πλατό γιατί είναι κοντά στο χιλιάρικο η επισκευή αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά , και σε εντούρο καταστάσεις θα τον ταλαιπωρείς τον συμπλέκτη .... δες και για gsa που είναι ποιο ψηλή και με κοντότερη πρώτη που θα σε βοηθάει στο χώμα .

μπορώ να γράψω κατεβατά κατεβατών αλλά θα σου πούνε και τα άλλα παιδιά την άποψη τους ....

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
καλημέρα καλός ήρθες , ερώτηση πρώτη εντός νησιού
να ξέρεις αυτά που βλέπεις στην τηλεόραση και στο youtube δεν μπορείς να τα κάνεις με το gs όχι γιατί δεν μπορεί αυτό ... αλλά γιατί εγώ εσύ και ο καθένας (εκτός του τάκη του νίντζα ) δεν έχουμε την δύναμη να την κρατήσουμε σε κάποια στραβή ...
ο φιλος είναι νέος εδώ μέσα και δεν ξέρει ότι ο Τάκης είναι ο νούμερο ένα χωμάτινος-εντουράς οδηγός του φορουμ

στις διακοπές με την γυναίκα μου πάνω που πάνω σε ένα πέταλο έσβησε (μαλάκας είχα δευτέρα και ήταν κρύα η μηχανή )και πάλι στατικά πέσαμε και ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΈΤΑΙ η μηχανή με τίποτα .... πάλι καλά δεν χτυπήσαμε

Ετσι οπως το γραφεις Πήλιο μου θυμίζει.

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Η μοτόρα είναι πιπίλα αλλά υπάρχουν πολλά αλλά όπως έγραψε πιο πάνω ο εν Χριστώ αδελφός @Guppy Γεώργιος.
Η χρήση που ενδείκνυται είναι όντως για άσφαλτο κ χώμα (μεικτή) αλλά αν δεν κάνεις ταξίδια εκτός του νησιού τότε θα χρειαστεί να υπολογίζεις ότι ένας φορτιστής θα είναι απαραίτητος.
Αν δεν κάνεις μόνος σου την τακτική συντήρηση θα πρέπει να βρεις ένα καλό μάστορα.
Μπες στην ενότητα τεχνικά κ θα βρεις για το 1150 πολλά θέματα κ απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.
Ο Τζίμας ότι πουλάει είναι πολύ προσεγμένο.
Αν έχεις ερωτήσεις άλλες ρίξτες κ θα απαντηθούν.

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
Με το "ορεινα μονοπατια", εννοω χωματοδρομους πατημενους στους οποιους μπορει να κινηθει ενα s.u.v για παραδειγμα, οχι κατι κακοτραχαλο. Η Σαμος εχει πολλες τετοιες διαδρομες μεσα σε καταπρασινο τοπιο!
Οσον αφορα στη συντηρηση, ολα θα περνανε απο τα χερια μου, καθως εχω αρκετη εμπειρια και πολλα εργαλεια μιας και το αυτοκινητο μου και τα μηχανακια που ειχα κατα καιρους τα συντηρω αποκλειστικα στην αποθηκη μου. Δυσκολευομαι πολυ να εμπιστευτω συνεργειο καθως ειμαι ανθρωπος που ακολουθω πιστα τα βιβλια συντηρησης, σε ολες μου τις εργασιες (π.χ επισκευη κιβωτιου ταχυτητων, αναρτησης κλπ) κατι που στα συνεργεια ειναι δυσκολο να το βρεις, τουλαχιστον εδω στο νησι...
Το βαρος του gs ειναι κατι που με κραταει, αλλα πιστευω πως αν αρχισω να το σκεφτομαι, στο τελος θα φοβηθω και αν γινει αυτο η σαβουρα θα ερθει πιο γρηγορα!

Τωρα, σχετικα με του Μιχαλη τη μοτοσυκλετα, πραγματικα απο τις φωτογραφιες και μονο επαθα πλακα με την κατασταση της και επιβεβαιωθηκα και απο τον ιδιο οχι μονο απο τα λογια του, αλλα και απο τη σοβαροτητα που μου μιλησε στο τηλεφωνο! Το θεμα ειναι οτι βγαινω εκτος μπατζετ λογω της αποστασης τη δεδομενη στιγμη...ευελπιστω πως σε λιγους μηνες θα εχω μεγαλυτερη οικονομικη ανεση καθως ημουν σε αναστολη εργασιας μεχρι προτινος οποτε ειμαι ελαφρως μαγκωμενος.
Για να κλεισω το μακροσκελες μηνυμα μου, εχω βρει δυο υποψηφιες μοτοσυκλετες εδω στο νησι με λιγα σχετικα χλμ αλλα δυστυχως ειναι ακινητες αρκετο διαστημα (ισως πανω απο ενα χρονο) και οι δυο εχουν θεμα με το abs ενω η μια εχει και χαλασμενο δεικτη καυσιμου οπως επισης και καποιο θεμα με το ματι του στροφαλου, το τελευταιο ειναι εικασια του συνεργειου που ανελαβε να την βαλει ξανα σε λειτουργια προσφατα. Οι βλαβες δε με φοβιζουν τοσο καθως ειμαι σιγουρος πως θα το ανακαλυψω οτι και να ειναι, το θεμα ειναι πως ακομη δε συζητησαμε για τιμη για καμια απο τις δυο (ανηκουν στην ιδια οικογενεια) μιας και μου ειπαν να δω και τις δυο πριν αποφασισω... αποψε θα σας εχω νεοτερα πιστευω!

Guppy

Well-Known Member
Περιοχή
Ραφήνα
Μοτοσυκλέτα
Crypton x 135 , cr125, gs1150
εγώ θα σου πω ΠΆΡΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 αν μιλάμε για απλό χώμα που πάει αμάξι θα το χαρείς όσο τίποτε απλά πιστεύω ότι κάτι ποιο ελαφρύ θα σε ικανοποιήσει καλύτερα !! αλλά ξέρω πως είναι όταν σου μπει κάτι στο μάτι ... σε καταλαβαίνω απόλυτα ! για τα abs έχουμε τον ειδικό λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα θα σε φτιάξει μάγκα το δύσκολο με την επισκευή του abs είναι ότι είσαι σε νησί αλλά άμα πιάνουν τα χέρια σου δεν θα έχεις θέμα θα την βρεις την άκρη

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Αν επισκευαζεται η μοναδα ακομη καλυτερα!
Αποψε μιλησα με τον ανθρωπο που εχει τις μοτοσυκλετες και δωσαμε ραντεβου για τελος της εβδομαδος για να την ετοιμασει να την κανω και βολτα...

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Αν επισκευαζεται η μοναδα ακομη καλυτερα!
Αποψε μιλησα με τον ανθρωπο που εχει τις μοτοσυκλετες και δωσαμε ραντεβου για τελος της εβδομαδος για να την ετοιμασει να την κανω και βολτα...
Ο ένας κ μοναδικός γνώστης στα ABS είναι ο @TSEPETO βρίσκεις το τηλέφωνό του στο προφίλ του κ θα σε κατατοπίσει πλήρως.
Η ακινησία σκοτώνει αλλά αν λες ότι μόνος σου κάνεις τα πάντα σε επισκευές τότε δεν έχεις θέμα ότι κ να πάρεις αφού θα το φτιάξεις.
Εμπειρία έχεις.
Το θέμα είναι παίρνεις ακριβότερα ένα έτοιμο μοτόρι ή φθηνά ένα πολύ θέλει μαζέματα μην γνωρίζοντας πόσο ψηλά θα φθάσει η επισκευή όλων;

Προσωπικά προτιμώ το νούμερο ένα.

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Μόλις είδα ότι το κίτρινο 1150 του
@Mihalis Tzimas πουλήθηκε.
Οπότε πάμε για άλλα.

kostas_366

Active Member
Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο αυτό που σκέφτεσαι. Με 3000ε δεν ξέρω αν θα στο δώσει κάποιος.

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Κακα τα ψεμματα, δεν ειναι και το καλυτερο μπατζετ, αλλα αν βρω το μηχανακι που θελω, δε θα κολλησω στο κατι παραπανω. Δυστυχως ή ευτυχως κοιταζω πιο πολυ για ντοπια μηχανακια που ενδεχομενως να χρειαζονται ψιλομαζεματα και η τιμη μπορει να ειναι κοντα σε αυτα που διαθετω αυτη τη στιγμη...αν δε βρεθει κατι αμεσα, θα κανω λιγη υπομονη και οικονομια ωστε να παρω κατι αστερατο που δε θα χρειαστει να πειραξω βιδα στους επομενους μηνες.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Κακα τα ψεμματα, δεν ειναι και το καλυτερο μπατζετ, αλλα αν βρω το μηχανακι που θελω, δε θα κολλησω στο κατι παραπανω. Δυστυχως ή ευτυχως κοιταζω πιο πολυ για ντοπια μηχανακια που ενδεχομενως να χρειαζονται ψιλομαζεματα και η τιμη μπορει να ειναι κοντα σε αυτα που διαθετω αυτη τη στιγμη...αν δε βρεθει κατι αμεσα, θα κανω λιγη υπομονη και οικονομια ωστε να παρω κατι αστερατο που δε θα χρειαστει να πειραξω βιδα στους επομενους μηνες.
Αν περιορίζεσαι στο ντόπιο, είναι ελάχιστες έως μηδαμινές οι επιλογές να πάρεις κάτι που αξίζει και δεν θα σου βγάλει το άχτι από τα μαζέματα

bbk

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Ο συντροχος @Guppy το ανέλυσε πάρα πολύ καλά πιο πάνω και με βρίσκει απολυτος σύμφωνο...
...θα σου έλεγα να προσανατολιστείς σε κάτι άλλο μικρότερο.

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Σιγουρα κατι μικροτερο φανταζει ιδανικοτερη επιλογη... Απλα ειμαι της αποψης αν ειναι να εχω κατι να ειναι κατι που θα μ'αρεσει (οχι μονο οπτικα) και θα μου κανει ορεξη να ασχοληθω μαζι του. Παραδειγμα, παλιοτερα ειχα ενα typhoon 125 διχρονο και μου ειχε βγαλει το λαδι με τις ζημιες του, ανορθωτης, πηνια, αναρτησεις κ.α πολλα, βρωμαγε, εκαιγε, ειχε κραδασμους... το πουλησα γιατι ηθελα ενα 106 rallye 1.3 που ειχα βρει ευκαιρια...το σκυλομετανιωσα, και αυτο γιατι ηταν μηχανακι με χαρακτηρα, μου εκανε ολα τα χατιρια, σουζες, παντηλικια, με πηγαινε στη σχολη στο σουπερ μαρκετ με πολυ γουστο... κατι τετοιο ψαχνω και τωρα, αλλα οχι για σουζες και παντηλικια, αλλα για να μου χαρισει ομορφες στιγμες στον λιγοστο ελευθερο χρονο μου και νομιζω οτι κατι το πολυ αξιοπιστο και "ευκολο" δε προκειται να με ευχαριστησει... βρε μηπως ειμαι μαζοχας;

• Like
Reactions: bbk

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Σιγουρα κατι μικροτερο φανταζει ιδανικοτερη επιλογη... Απλα ειμαι της αποψης αν ειναι να εχω κατι να ειναι κατι που θα μ'αρεσει (οχι μονο οπτικα) και θα μου κανει ορεξη να ασχοληθω μαζι του. Παραδειγμα, παλιοτερα ειχα ενα typhoon 125 διχρονο και μου ειχε βγαλει το λαδι με τις ζημιες του, ανορθωτης, πηνια, αναρτησεις κ.α πολλα, βρωμαγε, εκαιγε, ειχε κραδασμους... το πουλησα γιατι ηθελα ενα 106 rallye 1.3 που ειχα βρει ευκαιρια...το σκυλομετανιωσα, και αυτο γιατι ηταν μηχανακι με χαρακτηρα, μου εκανε ολα τα χατιρια, σουζες, παντηλικια, με πηγαινε στη σχολη στο σουπερ μαρκετ με πολυ γουστο... κατι τετοιο ψαχνω και τωρα, αλλα οχι για σουζες και παντηλικια, αλλα για να μου χαρισει ομορφες στιγμες στον λιγοστο ελευθερο χρονο μου και νομιζω οτι κατι το πολυ αξιοπιστο και "ευκολο" δε προκειται να με ευχαριστησει... βρε μηπως ειμαι μαζοχας;
Δεν ξέρω αν είσαι μαζόχας κ πάλι αν είσαι για πάρτη σου καλά κάνεις αλλά αυτοί δεν είναι λόγοι για να πάρεις το 1150 πάντα δική μου άποψη.
Το μοτόρι ναί πάει στο χώμα ναί τα κάνει όλα πολύ καλά κ γιαυτό είναι κ Mega On-Off αλλά θέλει κ δρόμο, θέλει κ φόρτωμα, θέλει ταξίδια και χλμ.
Να σου δώσω να καταλάβεις μετά από 1,5 χρόνο που έκανα γύρω στις 15.000χλμ έκανα ταξίδι στην Ευρώπη περίπου 4000χλμ κ εκεί ένιωσα την μηχανή, την ευχαριστήθηκα, την έμαθα καλά.

Τέλος πάντων σου εύχομαι ότι καλύτερο. Εδώ είμαστε για κάθε βοήθεια κ απορία.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Φίλε για οποίο λόγο και να την θέλεις, ένα θα σου πω.
Να πάρεις αυτή που γουστάρεις και όχι αυτή που πρέπει. Απλά άνοιξε το θέμα εύρεση σε όλη την Ελλάδα.
Ας είσαι από νησί, αν βρεις κάτι καλό σε όλη την επικράτεια όλο και κάποιος θα σε βοηθήσει να την δει να πάει σε μηχανικό ή ότι άλλο. Έχει γίνει πολλές φορές αυτό και θα γίνεται πάντα σε ένα μοτοσικλετιατικό φορουμ με τόσους γνωστούς. Μην ανησυχείς αν δεν γνωρίζεις κάποιον, όλοι θα σου φερθούν τίμια εδώ μέσα αν ασχοληθεί κάποιος να σε βοηθήσει.
Προσωπικα είμαι Θεσσαλονίκη, οπότε αν σου αρέσει κάτι από εδώ, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω. Υπάρχει άπλετος χρόνος !
Με το καλό ότι και να επιλέξεις αλλά στο ξαναλέω, αυτή που γουστάρεις να πάρεις, θα με θυμηθείς.

Όποιος αγοράζει με σκεπτικό το πρέπει, κάηκε από χέρι .
Με λίγα λόγια μην ψάχνεις λόγους για να αγοράσεις μηχανή, ή την γουστάρεις ή όχι. Είναι κάτι παρόμοιο με την γυναίκα. Αν είσαι με κάποια επειδή έχεις λόγους, τοτε κάποια στιγμή το κέρατο θα περνάει τον Πύργο του Άιφελ.

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Με βρισκεις συμφωνο σε αυτα που λες. Η επιλογη μου για το 1150 εγινε αποκλειστικα γιατι τη γουσταρω σα μοτοσυκλετα. Αν δε παρω αυτη, δεν εχω σκοπο να παρω κατι αλλο. Σιγουρα υπαρχουν καποια πραγματα που μπορει να με σκαλωσουν, αλλα δε θα κανω πισω σε αυτο που θελω για τιποτα.

Υ.Γ
Ειμαι μολις λιγες μερες στη διαδικτυακη σας παρεα και την ανταποκριση και την ευθυτητα που εχω συναντησει εδω, δε την εχω ξαναδει σε αλλα φορα.

omega

Active Member
Περιοχή
Πρέβεζα
Μοτοσυκλέτα
R1150GS Σαλίγκαρος edition
Υ.Γ
Ειμαι μολις λιγες μερες στη διαδικτυακη σας παρεα και την ανταποκριση και την ευθυτητα που εχω συναντησει εδω, δε την εχω ξαναδει σε αλλα φορα.
Αυτό το έχει το φόρουμ!
Μόλις χρειαστείς μαντήλι για κλάμα να δεις τι συσπείρωση υπάρχει!!!! Big laugh

Πέρα από την πλάκα,ελπίζω να σου βγει χρυσάφι αυτό που έχεις κατά νου..
Με το καλό!!!
beer

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Θα φανει Δημητρη, αυριο που θα παω για τεστ ραηντ!
Μιλησαμε με τον ανθρωπο σημερα αλλα λογω φωτιας σε δασικη εκταση εδω στο νησι, δε μπορεσαμε να βρεθουμε σημερα... το καλο ειναι οτι ειναι υπο ελεγχο (απ'οτι μαθαινω) παρα τους ισχυρους ανεμους...