ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ BUMOT UNBOXING

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Τι σημασία έχει ένας ιμάντας να κλειδώνει από τη στιγμή που μπορεί να κοπεί;
Προσωπικά τις έχω χρησιμοποιήσει σε δυο ταξίδια
Όταν φτάνω στον προορισμό μου απλά τις ξεκλειδώνω από τα κάγκελα και τις παίρνω μαζί μου στο δωμάτιο.
Η διαφορά με τις αλουμινίου είναι ότι θα έπαιρνα τους εσωτερικους σάκους μαζί μου.
Δεν έχει λογική αυτό... κάθε μέτρο λειτουργεί αποτρεπτικά. Αυτός που θέλει να σου κάνει ζημιά θα την κάνει.
Τα λουκέτα της BMW στις αλουμινένιες ανοίγουν για πλάκα με ένα κατσαβίδι. Τον ιμάντα για να τον κόψεις θέλεις δυνατό κόφτη αλυσίδας.

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Μετά από 1600 χλμ με τις εν λόγω βαλίτσες, τόσο σε μεγάλο αυτοκινητόδρομο (μέχρι 190χλμ/ω) όσο και σε πολύ κλειστές ορεινές διαδρομές, είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει γυρισμός στις αλουμινένιες. Παρότι οι αλουμινένιες είναι πιο λειτουργικές (εύκολο άνοιγμα κλείσιμο και κλείδωμα), τα οφέλη είναι πολλά και εκτός της ασφάλειας (επιβατών και μηχανής) αφορούν την οδηγική αίσθηση. Δεν είναι μόνο τα λιγότερα κιλά αλλά κυρίως η καλύτερη αεροδυναμική. Συγκριτικά, στην μία περίπτωση είναι σαν να κουβαλάς δύο μεγάλα τούβλα και στην δεύτερη πραγματικά δεν αισθάνεσαι τον όγκο. Αν θα ήθελα κάτι περισσότερο από την Bumot είναι καλοσχηματισμένους εσωτερικούς σάκους που θα μπαινοβγαίνουν εύκολα και όχι αυτούς που έχει που είναι generic στεγανοί του εμπορίου, συν ένα δικό της σύστημα/ιμάντα με λουκέτο όπως της lone rider. Βέβαια κοστίζουν λιγότερο από τα μισά χρήματα από ότι η lone rider οπότε...

Fotis.tzava

Active Member
Περιοχή
Αθηνα
Δεν έχει λογική αυτό... κάθε μέτρο λειτουργεί αποτρεπτικά. Αυτός που θέλει να σου κάνει ζημιά θα την κάνει.
Τα λουκέτα της BMW στις αλουμινένιες ανοίγουν για πλάκα με ένα κατσαβίδι. Τον ιμάντα για να τον κόψεις θέλεις δυνατό κόφτη αλυσίδας.
Και με ένα απλό κοφτάκι γίνεται η δουλειά,
Η ασφάλεια της lone rider είναι κλασικά μάρκετίστικο τρικ για να αιτιολογήσει μέσω μελετης τα παραπάνω χρήματα…
εγώ προσωπικά όπως προανέφερα, απλά τις ξεκουμπωσα και τις πήρα μαζί μου (το πιο ασφαλές μέτρο κατ’εμε) ούτως ή άλλως είναι υπόθεση 1 λεπτού.

Fotis.tzava

Active Member
Περιοχή
Αθηνα
Μετά από 1600 χλμ με τις εν λόγω βαλίτσες, τόσο σε μεγάλο αυτοκινητόδρομο (μέχρι 190χλμ/ω) όσο και σε πολύ κλειστές ορεινές διαδρομές, είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει γυρισμός στις αλουμινένιες. Παρότι οι αλουμινένιες είναι πιο λειτουργικές (εύκολο άνοιγμα κλείσιμο και κλείδωμα), τα οφέλη είναι πολλά και εκτός της ασφάλειας (επιβατών και μηχανής) αφορούν την οδηγική αίσθηση. Δεν είναι μόνο τα λιγότερα κιλά αλλά κυρίως η καλύτερη αεροδυναμική. Συγκριτικά, στην μία περίπτωση είναι σαν να κουβαλάς δύο μεγάλα τούβλα και στην δεύτερη πραγματικά δεν αισθάνεσαι τον όγκο. Αν θα ήθελα κάτι περισσότερο από την Bumot είναι καλοσχηματισμένους εσωτερικούς σάκους που θα μπαινοβγαίνουν εύκολα και όχι αυτούς που έχει που είναι generic στεγανοί του εμπορίου, συν ένα δικό της σύστημα/ιμάντα με λουκέτο όπως της lone rider. Βέβαια κοστίζουν λιγότερο από τα μισά χρήματα από ότι η lone rider οπότε...
Οι εσωτερικοί σάκοι της bumot εκτός το ότι δεν μπαινοβγαίνουν εύκολα, μειώνουν και τη χωρητικότητα/lt κατά πολύ….
Μηπως να δοκίμαζες τους εσωτερικούς των αλουμινένιων (αν και είναι 5-6lt μεγαλύτεροι) ίσως να είναι πιο «σωστοί» λόγω σχήματος.

Φυσικά υπάρχει και πιο οικονομική λύση όπως:
€ 26,84 30% Off | KEMiMOTO Motorcycle Luggage Bags for BMW R1200GS Adv Black Inner Bags R 1200 GS adventure WATER-COOLED 2013-2017

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Οι εσωτερικοί σάκοι της bumot εκτός το ότι δεν μπαινοβγαίνουν εύκολα, μειώνουν και τη χωρητικότητα/lt κατά πολύ….
Μηπως να δοκίμαζες τους εσωτερικούς των αλουμινένιων (αν και είναι 5-6lt μεγαλύτεροι) ίσως να είναι πιο «σωστοί» λόγω σχήματος.

€ 26,84 30% Off | KEMiMOTO Motorcycle Luggage Bags for BMW R1200GS Adv Black Inner Bags R 1200 GS adventure WATER-COOLED 2013-2017

πσσσσσσ.....πόσα ξέρεις......show teeth

nikkyo

Member
Περιοχή
Αθηνα Χαλανδρι
η πιο φτηνη και με το λιγοτερο ογκο αλλα και βαρος λυση ειναι αυτη.
Με βαρη απο 30 εως 100 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ???!!!!

πηρα αυτην που ειναι 70 λιτρα και σε περιπτωση κατακλυσμου τα βαζω ολα εκει και την δενω στην θεση του συνεπιβατη,ΔΕΝ ειναι αντοχης πολυ.ΔΕΝ ειναι PVC ,ΔΕΝ ειναι heavy duty, αλλα ειναι παναλαφρη,γινεται οσο ενα πακετο τσιγαρα και την βαζεις παντου (με την καλη εννοια παντα)

και σε πιο πλακε σχημα

εδω και αλλες λυσεις

εδω πολυ πιο αντοχης ιδιου concept

Ελπιζω να βοηθησα

Τελευταία επεξεργασία:

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος

Σωστό. Έκανα μαλακία που έδωσα τις αλουμινένιες μαζί με τους εσωτερικούς όταν πούλησα την προηγούμενη χοντρή...