ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ BUMOT UNBOXING

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Καλημέρα, μιας και τις έχω πλέον κι εγώ, τις ζύγισα.
Η κάθε βαλίτσα Bumot ζυγίζει 4,39 κιλά μαζί με τον αδιάβροχο εσωτερικό σάκο.
Αντίστοιχα η κάθε αλουμινένια ζυγίζει 5,92 κιλά χωρίς εσωτερικούς σάκους. Άρα στις δύο βαλίτσες κερδίζεις περίπου 3,5 κιλά, που δεν είναι και λίγο αν σκεφτεί κανείς ότι το max load για την GS είναι 216 κιλά και όταν πάμε διακοπές (ειδικά συν γυναιξί) κουβαλάμε μεγάλη προίκα. Βέβαια είναι πιο σημαντικό το πλεονέκτημα της αεροδυναμικής και φυσικά της ασφάλειας σε περίπτωση πτώσης, τόσο επιβατών όσο και της ίδιας της μηχανής γιατί όλα αυτά είναι συνδεδεμένα με το υποπλαίσιο.

Πραγματικά πολύ καλές κατασκευές αυτές της Bumot. Το μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι δεν κλειδώνει το περιεχόμενο, κάτι που λύνεται εύκολα από έναν ιμάντα με λουκέτο.
Καλοταξιδες.

Fotis.tzava

Active Member
Περιοχή
Αθηνα
Αντίστοιχα η κάθε αλουμινένια ζυγίζει 5,92 κιλά χωρίς εσωτερικούς σάκους. Άρα στις δύο βαλίτσες κερδίζεις περίπου 3,5 κιλά, που δεν είναι και λίγο αν σκεφτεί κανείς ότι το max load για την GS είναι 216 κιλά και όταν πάμε διακοπές (ειδικά συν γυναιξί) κουβαλάμε μεγάλη προίκα. Βέβαια είναι πιο σημαντικό το πλεονέκτημα της αεροδυναμικής και φυσικά της ασφάλειας σε περίπτωση πτώσης, τόσο επιβατών όσο και της ίδιας της μηχανής γιατί όλα αυτά είναι συνδεδεμένα με το υποπλαίσιο.

Πραγματικά πολύ καλές κατασκευές αυτές της Bumot. Το μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι δεν κλειδώνει το περιεχόμενο, κάτι που λύνεται εύκολα από έναν ιμάντα με λουκέτο.
7E0AA2CB-C5C7-43D1-9C73-DB84A9464409.jpeg6E6760E3-9BE6-4D87-9893-203C69C8840E.jpeg

συμφωνώ και επαυξάνω,
διοτι τις ταξίδεψα και εγώ μέχρι τα Ιωάννινα,«διπλός», το περασμένο ΠΣΚ
Οι εντυπώσεις πολύ θετικές και επιβεβαιώνεται ο όρος value for money για τις συγκεκριμένες.

Ταξίδεψα με πλήρη ευστάθεια/αίσθηση στοιβαροτητας (στη πορεία είχε τρομερό αέρα) και επωφελήθηκα από την απλότητα και την πρακτικότητα (σε σχέση με τον σάκο που χρησιμοποιουσα με ιμάντες), μέχρι και οι 4 θήκες (δυο για κάθε βαλίτσα) για νερό/παγούρι αξιοποιήθηκαν.
Η μια βάλιτσες ζύγιζαν γεμάτες 11 & 12 κιλά αντίστοιχα (υπολόγισα και την εργαλειοθηκη 1κιλο)

Όσον αφορά την ασφάλεια, δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα διοτι είχα οπτική επαφή με τη μηχανή σε οποία στάση και όταν φυσικά εφτασα στον προορισμό, τις ξεκουμπωσα και τις πήγα στο δωμάτιο.

+ ψήφος και από μένα λοιπόν!!!

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Κάραβελ
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
View attachment 55991View attachment 55992

συμφωνώ και επαυξάνω,
διοτι τις ταξίδεψα και εγώ μέχρι τα Ιωάννινα,«διπλός», το περασμένο ΠΣΚ
Οι εντυπώσεις πολύ θετικές και επιβεβαιώνεται ο όρος value for money για τις συγκεκριμένες.

Ταξίδεψα με πλήρη ευστάθεια/αίσθηση στοιβαροτητας (στη πορεία είχε τρομερό αέρα) και επωφελήθηκα από την απλότητα και την πρακτικότητα (σε σχέση με τον σάκο που χρησιμοποιουσα με ιμάντες), μέχρι και οι 4 θήκες (δυο για κάθε βαλίτσα) για νερό/παγούρι αξιοποιήθηκαν.
Η μια βάλιτσες ζύγιζαν γεμάτες 11 & 12 κιλά αντίστοιχα (υπολόγισα και την εργαλειοθηκη 1κιλο)

Όσον αφορά την ασφάλεια, δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα διοτι είχα οπτική επαφή με τη μηχανή σε οποία στάση και όταν φυσικά εφτασα στον προορισμό, τις ξεκουμπωσα και τις πήγα στο δωμάτιο.

+ ψήφος και από μένα λοιπόν!!!
Spam on δεξια τι βάρος έχει η ακράπα; lol lol Spam off

Περιοχή
Αθηνα
Παρα πολυ ωραιες παλληκαρια και βολικες απο οτι διαβαζω
Κατι τετοιο ψαχνω και για την δικια μου
Αν κανετε κατι ομαδικο ειμαι μεσα!!

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Αυτή την περίοδο έχει ήδη έκπτωση,όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου, να μάθει τον τρόπο για επιπλέον 10% έκπτωση.

Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Αθηνα
Σε ευχαριστω πολυ!!
Επειδη δεν το πολυκατεχω το αθλημα μενουμε στην ομαδικη αν γινει
Ευχαριστω και παλι

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Λοιπόν, μπαίνεις στο site της BUMOT, επιλέγεις αυτές που θέλεις, (extramada λέγονται) τις έχει και με μία μικρή έκπτωση, τις βάζεις στο καλάθι, πληρώνεις με paypal (εξασφαλισμένη πληρωμή) και σου έρχονται τσάμπα μεταφορικά με dhl σε δύο ημέρες (αν είναι διαθέσιμες).
Να θεωρήσω τον εαυτό μου πρωταθλητή;;;;;
Και αν θέλεις ένα έξτρα 10% με καλείς σου δίνω τον κωδικό του κουπονιού και τον βάζεις στο καλάθι σου.
Απλό...
Ναι;;;;
Ναιιιιι!!!!!
Thumbs Up

omega

Active Member
Περιοχή
Πρέβεζα
Μοτοσυκλέτα
R1150GS Σαλίγκαρος edition
Επειδή τις είδα φορτωμένες στο μηχανάκι του Φώτη @Fotis.tzava ,έπαθα πλάκα με το πόσο στιβαρές κι ακλόνητες ήταν.
Μου άρεσαν.

Ο Δημήτρης @dretsas άνοιξε τα μάτια σε πολλούς θεωρώ.
beer

scarab1987

Member
Περιοχή
Ξυλόκαστρο

Έχεις βρει ιμαντα που κλειδώνει στην αγορά?

Fotis.tzava

Active Member
Περιοχή
Αθηνα
Έχεις βρει ιμαντα που κλειδώνει στην αγορά?
Τι σημασία έχει ένας ιμάντας να κλειδώνει από τη στιγμή που μπορεί να κοπεί;
Προσωπικά τις έχω χρησιμοποιήσει σε δυο ταξίδια
Όταν φτάνω στον προορισμό μου απλά τις ξεκλειδώνω από τα κάγκελα και τις παίρνω μαζί μου στο δωμάτιο.
Η διαφορά με τις αλουμινίου είναι ότι θα έπαιρνα τους εσωτερικους σάκους μαζί μου.

lampakias

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1250GS ADV 2019
Χθες έκανα την πρώτη βόλτα με τις συγκεκριμενες
Πολύ καλές και όταν έχεις πιο λίγα πράγματα δεν πιάνουν τον ίδιο χωρο
Η γυναίκα μου μου είπε ότι ανεβαίνει και πιο εύκολα με αυτές λόγω λιγότερου ογκου

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος