Ιατροί ΕΟΠΥΥ-ΠΕΔΙ τέρμα το δούλεμα.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνική ευαισθησία' που ξεκίνησε από το μέλος ntlaw, στις 22 Οκτωβρίου 2014.

1. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Εκ των προτέρων κάνω γνωστό ότι το ζήτημα είναι εξαιρετικά σοβαρό και αφορά ΟΛΟΥΣ μας.
    Ανεξαιρέτως ΟΛΟΥΣ. Αφορά την υγεία μας προσωπικά αλλά και των οικογενειών μας.
    Ας μεριμνήσουμε όλοι με ένα μήνυμα σκέτο UP το θέμα να επανέρχεται συχνά στις πρόσφατες δημοσιεύσεις του forum ούτως ώστε να το δουν όσο το δυνατόν περισσότεροι φίλοι.
    Επί της ουσίας ...
    Πριν από λίγες ημέρες έψαχνα γιά γιατρό παθολόγο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ-ΠΕΔΙ.
    Με τα πολλά και αφού ασχολήθηκα με 3ψήφια και 4 ψηφια τηλεφωνικά νούμερα ανακάλυψα ότι υπάρχει αυτός http://www.odigostoupoliti.eu/simvevlimeni-eopii/ ο υπερσύνδεσμος που αφού του συμπληρώσεις τα στοιχεία του Δήμου-περιοχής και της ειδικότητας που σε ενδιαφέρει , πληροφορεί σε καρτέλλα όλα τα στοιχεία (ονοματεπώνυμα, διευθύνσεις , τηλέφωνα, χάρτης) των ιατρών.

Αφού βρήκα λοιπόν πάνω από 10 ιατρούς παθολόγους στην περιοχή που με ενδιέφερε άρχισα να τους παίρνω τηλέφωνο στη σειρά.
    ΟΛΟΙ (λες και ήταν συνεννοημένοι μεταξύ τους) μου είπαν ότι τους τελείωσε το πλαφόν των 200 επισκέψεων που υποχρεούνται από τη σύμβασή τους να κάνουν μηνιαία δωρεάν βάσει ασφαλιστικού ταμείου και πως αν επιθυμούσα εξέταση ιατρική θα έπρεπε να πληρώσω ως ιδιώτης.
    Σας κάνω γνωστό ότι ήθελα βεβαίωση γιά το παιδί μου γιά να συμμετέχει στο μάθημα της γυμναστικής στο σχολείο.
    Η "ταρίφα" που μου είπαν αυτοί οι 10 γιατροί κυμάνθηκε από 20 έως 50 €.
    Μου έκανε εντύπωση πως ΟΛΟΙ είχαν συμπληρώσει το πλαφόν των επισκέψεων.
    Βρήκα λοιπόν αυτή http://www.odigostoupoliti.eu/diath...roi-eopyy-pedi/#sthash.U7SvVQL5.ijUnxNOP.dpbs την ιστοσελίδα η οποία ενημερώνεται σε χρόνο real time και έκπληκτος (αφού συμπλήρωσα τα πεδία) είδα πως από τους δέκα (10) παθολόγους που πριν είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει ότι δεν είχαν άλλα δωρεάν ραντεβού , ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΕΙΧΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ 200.
    Οι υπόλοιποι εννέα (9) γιατροί μου έλεγαν ψέματα.

Άλλος είχε 20 στα 200 άλλος 40/200 άλλος 80/200.
    Κανένας τους δεν είχε υπερβεί τα μισά ραντεβού που οφείλουν να εξυπηρετούν μηνιαία προς τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ-ΠΕΔΙ.
    Μετά από αυτό το γεγονός ξαναπήρα μία γυναίκα παθολόγο η οποία μόνο που δεν με έδειρε κιόλας επειδή την ξαναενόχλησα και μου πούλησε εκ νέου το ίδιο παραμύθι του πλαφόν και πως αν επιθυμούσα εξέταση και βεβαίωση γιά την γυμναστική του παιδιού μου θα έπρεπε να κλείσω ιδιωτικό ραντεβού μετά από 2 μέρες και πως θα πλήρωνα 30 ευρώ την επίσκεψη.
    Της είπα πως βλέπω ζωντανά στον υπολογιστή τα ραντεβού που είχε ήδη κάνει και πως αυτά δεν ήταν 200 μέσα στον Οκτώβριο αλλά ήταν 40 και πως θα έκανα καταγγελία στο Υπουργείο Υγείας.
    Μου έκλεισε ραντεβού χωρίς άλλη κουβέντα μέσα σε 3 ώρες και μου έδωσε την βεβαίωση που ήθελα χωρίς να πληρώσω τίποτα.
    Σύντροχοι μη αφήνετε παρόμοια θέματα να περνούν απαρατήρητα.Ας κάνουμε ό,τι μπορούμε ο καθένας μας γιά να ξεσκεπάζουμε τέτοιες καταστάσεις.

Last edited: 22 Νοεμβρίου 2014
    zimiaris, Eftixis, sirax and 4 others like this.
  2. Outdoor

Outdoor Well-Known Member

Περιοχή:
    Ν.Πεντέλη
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW 1200 GS 2013 ADVENTURE
    Σευχαριστουμε που μας ανοιγεις τα ματια.....!

zimiaris likes this.
  3. NLS

NLS Well-Known Member

Περιοχή:
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW R1200GS '07 (από τους χαζούς όπως φαίνεται που την πήραν καινούρια)
    Θέλω να μας πεις ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ πως αντέδρασε όταν της τα είπες αυτά.
    Επίσης τη συμπεριφορά όταν πήγες εκεί.

Ευχαριστώ.

4. anegis

anegis Active Member

Η αλήθεια ειναι αυτή δυστυχως. Αν επιθυμείς μπορω να μεταφέρω την καταγγελία σου στη διοίκηση του ΕΟΠΥΥ να πράξει τς δέοντα... Εφόσον υπάρχουν Γιατροι που κάνουν κατάχρηση της σχέσης τους με τον ΕΟΠΥΥ πρεπει να τιμωρούνται.
    Οφείλουμε να αναγνωρίσουμε οτι πλέον κάθε πολίτης μπορει να ενημερωθεί για το ποια γιατρός ειναι διαθέσιμος και αν πράγματι εχει συμπληρώσει το πλαφόν. Το θεμα ειναι το γίνεται με ανθρώπους προχωρημένης ηλικίας που δεν ειναι εξοικειωμένοι με το ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Ουσιαστικά ειναι απροστάτευτοι έναντι της αυθαιρεσίας.

zimiaris, Eftixis and intruder like this.
  5. Mister Jim

Mister Jim Active Member

Περιοχή:
    Αθηνα
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GS
    Τα πληροφορικά συστήματα βοηθούν στην διαφάνεια, αποθηκεύουν και προσφέρουν πληροφορίες γρήγορα και με ακρίβεια, ώστε ο τελικός χρήστης ανατρέχοντας σε αυτές είτε μεμονωμένα είτε σε συνδυασμό με άλλες πληροφορίες να βγάζει χρήσιμα και μη διαβλητά συμπεράσματα.
    Σιγά σιγά θα γίνει κατανοητό από την κοινωνία και τα λαμόγια θα πρέπει να διπλοσκέφτονται πριν κάνουν την λαμογία, για τι έστω και αν δεν αποκαλυφθεί σε παρόντα χρόνο κανένας δεν θα τους εγγυάται ότι δεν θα αποκαλυφθεί σε μέλλοντα χρόνο.
    Αυτό που πρέπει να κατανοήσουν τα 300 γομάρια, είναι ότι έχουμε πέραση στην εποχή της πληροφορίας και θα πρέπει να αλλάξουν δραματικά τον τρόπο που νομοθετούν, αλλιώς θα πάθουμε ότι έπαθαν το προηγούμενο αιώνα αυτή που δεν κατάλαβαν ότι έγινε βιομηχανική επανάσταση, τους πάτησε το τρένο.

6. Thodoras

Thodoras Active Member

Περιοχή:
    Αργυρούπολη
    Μοτοσυκλέτα:
    integra 750
    Απατεωνιά και αλητεία υπάρχει παντού...και στην υγεία...
    Μόνο με ξεμπρόστιασμα θα πάμε μπροστά...

zimiaris likes this.
  7. Gasgs

Gasgs Administrator Staff Member

Περιοχή:
    Kifisia
    Μοτοσυκλέτα:
    R1100GS Karatubano
    Το θεμα εκτός απο τους μεγάλους ανθρώπους που δεν εχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, ειναι και το εαν του πεις του γιατρού οτι δεν έχει συμπληρώσει τις επισκέψεις και σε δεχτεί, θα σε κοιτάξει οπως πρέπει ή θα σε δει αρπα κόλα ?

v-strong likes this.
  8. Mister Jim

Mister Jim Active Member

Περιοχή:
    Αθηνα
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GS
    Θα πρέπει οι Γιατροί να τιμούν την σύμβαση που έχουν κάνει ή αλλιώς να μην την κάνουν καθόλου.
    Αυτό το κολπάκι υπογράφω μια σύμβαση που εκ των προτέρων έχω σκοπό να την παραβιάσω θα πρέπει να κοπεί.
    Και αν δε κοπεί, εμείς που πληρώνουμε τις ασφαλιστικές εισφορές υγείας θα πρέπει να τους κόψουμε τα πόδια.
    Έστω και αν το κόστος είναι κακή παροχή υπηρεσιών από το γιατρό.
    Υπήρχαν πολλοί Γιατροί που είχαν δει το εθνικό σύστημα υγείας σαν δωρεάν μαγαζί από το κράτος για να κάνουν business. Και υπάρχουν άλλοι Γιατροί που δουλεύουν με τρις και εξήντα στα νοσοκομεία από το πρωί μέχρι το βράδυ. Θα πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να κόψουμε τα πόδια στους πρώτους μπας και αποκτήσουν κανένα αξιοπρεπές μισθό οι δεύτεροι, τα κορόιδα του εθνικού σύστημα υγείας.

Papadopaidi, ntlaw and Gasgs like this.
  9. Airhead

Airhead New Member

Το θέμα είναι πως δεν μπορεί ο καθένας όποτε αρρωσταίνει το παιδί του να τσεκάρει πότε και αν και ποιος γιατρός έχει συμπληρώσει πόσα ραντεβού. Και ενώ πληρώνει ένα σκασμό φόρους να τσακώνεται και με τον γιατρό για την υπηρεσία που ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ! Και στην τελική αυτό που έκανες εσύ ως άσχετος δημότης γιατί δεν μπορεί να το κάνει ένας επιθεωρητής του ΠΕΔΙ να κόψουν κάνα 1000άρι κόλους και να τελειώνει η ιστορία;

10. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Όταν τελείωσαν οι κουβέντες αυτές μεταξύ μας (περί πλαφόν που δεν τόχει υπερβεί δηλαδή) μου είπε : " ε' καλά τώρα γιά ένα πιστοποιητικό γιά τη γυμναστική δεν είναι τίποτε , θα στο δώσω δωρεάν".... στο ιατρείο κουβέντα δεν είπε γιά το θέμα , αντιθέτως εξέτασε το παιδί και μου έδωσε πρόσθετα σε ένα χαρτί ποιές εξετάσεις θα πρέπει να κάνουν όσα άτομα αθλούνται....μου έγραψε καρδιογράφημα και τρίπλεξ καρδιάς .
    Ρώτησα "τι σας οφείλω" και μου είπε τίποτε. Της είχα δώσει από την αρχή το βιβλιάριο υγείας .
    Δεν πήγα γιά να τσακωθώ η γιά να επιβάλλω τον νόμο στο ιατρείο. Μιά τυπική δουλειά πήγα να διεκπεραιώσω.
    Τρέμω στην ιδέα αν πρόκειτο γιά κάποιο σοβαρό θέμα υγείας.....κατά πόσο δηλαδή μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σε έναν γιατρό που σε βλέπει ως αντίπαλο και σαν τζαπατζή επειδή απλά πιστεύεις πως αφού πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά στα ταμεία, δεν θα πρέπει να πληρώνεις κι εξτρά λεφτά από πάνω.

Last edited: 22 Οκτωβρίου 2014
    zimiaris, Eftixis and sirax like this.
  11. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Είμαι βέβαιος ότι στον ΕΟΠΥΥ γνωρίζουν την κατάσταση και αυτή την απαράδεκτη τακτική.
    Άλλωστε είναι προφανής ο λόγος που δημοσιοποιούνται σε ζωντανό χρόνο τα ραντεβού των ιατρών. Είναι γιά να γνωρίζει ο πολίτης σε ποιόν ιατρό πρέπει να απευθυνθεί.
    Επίσης είμαι βέβαιος πως έχει γίνει σωρεία καταγγελιών αλλιώς δεν θα δημιουργείτο αυτό το σύστημα πληροφόρησης.
    Το πρόβλημα είναι πως δεν έχει γίνει γνωστή αυτή η δυνατότητα πληροφόρησης των πολιτών.
    Πιστεύω ότι σιγά-σιγά θα απομείνουν στο δημόσιο σύστημα υγείας , όσοι γιατροί επιθυμούν πραγματικά να ασχοληθούν με αυτό τον τρόπο παροχής υγείας.
    Και δεν ισοπεδώνουμε τα πάντα ...υπάρχουν γιατροί και ΓΙΑΤΡΟΙ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΟΙ με κατάθεση ζωής και καρδιάς στην προσφορά τους προς τον συνάνθρωπο.

zimiaris and Eftixis like this.
  12. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Πολύ το φοβάμαι αυτό....κι εγώ το σκέφτηκα.

13. ARGI
    On

ARGI Administrator Staff Member

Περιοχή:
    Καρδίτσα
    Μοτοσυκλέτα:
    Mια "Μαυρούλα" &
    YAMAHA BW100
    (Το επαγγελματικό μου...)
    Οπως και να έχει, σε ευχαριστούμε για την ενημερώση !
    Την επόμενη φορά, θα είμαι πιο διαβασμένος εάν μου πουν καμιά μαλ&κια τέτοια,
    όπως είχα ακούσει στο παρελθόν .....:mad:

14. Papadopaidi
    On

Papadopaidi Well-Known Member

Περιοχή:
    Patras
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS '00 (ABS)
    Νικόλα εξαιρετικά χρήσιμο θέμα.

15. kf4

kf4 Active Member

Περιοχή:
    Athens
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200 GS2011
    Εννοείται πως εκανε την πάπια.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

16. kf4

kf4 Active Member

Περιοχή:
    Athens
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200 GS2011
    Νικο φαντάσου οτι ούτε οι ιδιοι οι γιατροί δεν πιστεύουν οτι θα κοιτάξει κάποιος αυτην την εφαρμογή. Μπράβο για το θεμα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

17. Papadopaidi
    On

Περιοχή:
    Patras
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS '00 (ABS)
    Ρε παιδιά "έτρεξα" λίγο τις εφαρμογές κ είναι απίστευτο...
    το 99% των ιατρών είναι "κλεισμένοι" 200/200 για τον
    Νοέμβριο, ρε σεις τι γίνεται;;;; :eek::eek::eek::eek::eek::eek:
    Δηλαδή είναι να μην αρρωστήσουμε...
    ωϊ μανούλα μου...Δεκέμβριο δεν "ανοίγει" προφανώς την 1η Νοέμβρη
    θα είναι ανοιχτό...κ σε σχέση με τα μέλη των ιατρικών συλλόγων δεν
    είναι κ πολλοί συμβεβλημένοι.

18. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    τρέξε την ίδια εφαρμογή γιά τον μήνα Οκτώβριο τι θα σου βγάλει?
    Τώρα έτρεξα την εφαρμογή γιά παθολόγους σε τυχαίο δήμο στην Αθήνα -συγκεκριμένα στην Καλλιθέα και είναι διαθέσιμοι γιά τον Οκτώβριο αλλά γιά τον Νοέμβριο ξαφνικά είναι όλοι κλεισμένοι.......
    Και στους προηγούμενους μήνες αρκετοί γιατροί έκλεισαν με διαθέσιμα ραντεβού.
    Ξαφνικά τον Νοέμβριο προέκυψε κομφούζιο....άραγε τι να παίζει εν προκειμένω? μήπως υπάρχουν παράμετροι που δεν τους γνωρίζουμε?
    Και γιατί να υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού σε έναν παθολόγο γιατρό γιά τον Ιούνιο.,τον Ιούλιο, τον Αύγουστο, τον Σεπτέμβριο τον Οκτώβριο , χτες, σήμερα, αύριο την άλλη εβδομάδα και ξαφνικά να είναι τίγκα το Νοέμβριο?

Last edited: 22 Οκτωβρίου 2014
  19. Papadopaidi
    On

Περιοχή:
    Patras
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS '00 (ABS)
    Σωστόςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
    δεν το είδα σωστά κ πάλι μπράβο ΠΟΛΥ χρήσιμο.
    (y)

20. FZMAN

FZMAN Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    YAMAHA FAZER S2
    Πραγματικά μου κάνει πολύ εντύπωση που ενω για τον Οκτώβρη έχουν πολλά διαθέσιμα ραντεβού για τον Νοέμβριο δεν έχουν τίποτα.
    Πολύ θα ήθελα να μάθω τι πραγματικά συμβαίνει.

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from