Διαδρομές Ανατ. Μακεδονία.

Grigoris GS

Well-Known Member
Περιοχή
patras
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS ADVE LC
Καλημέρα στην παρέα όπως λέει και ο τίτλος αναζητάω διαδρομές που έχετε κάνει και αξίζουν οδηγικα για τις ακολουθες περιοχές: Δράμας, Ξάνθης, Κομοτηνής, Καβάλας, Αλεξανδρουπολης και πέριξ. Θα παρακαλούσα αν δεν σας κάνει κόπο να είστε όσο το δυνατόν αναλυτικοί. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Καλημέρα στην παρέα όπως λέει και ο τίτλος αναζητάω διαδρομές που έχετε κάνει και αξίζουν οδηγικα για τις ακολουθες περιοχές: Δράμας, Ξάνθης, Κομοτηνής, Καβάλας, Αλεξανδρουπολης και πέριξ. Θα παρακαλούσα αν δεν σας κάνει κόπο να είστε όσο το δυνατόν αναλυτικοί. Ευχαριστώ.

Πάρε τηλέφωνο τον @kf4 πέρυσι τον Οκτώβριο είχαμε κάνει ένα 5νθημερο καταπληκτικό εκεί.....

pavlosGS

Well-Known Member
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Μοτοσυκλέτα
ΧΤΖ 1200 Super Tenere
Πάρε τηλέφωνο τον @kf4 πέρυσι τον Οκτώβριο είχαμε κάνει ένα 5νθημερο καταπληκτικό εκεί.....
τι να σου πρώτο πω από διαδρομές θα μιλήσουμε....

kf4

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
R1250 GS2019

Κοινόχρηστη διαδρομή
Από Δράμα προς Σέρρες μέσω ΕΟ Δράμας Κάτω Νευροκοπίου.

1 ώρ. 54 λεπτ. (95 χλμ.)
1 ώρ. 54 λεπτ. με την τρέχουσα κυκλοφορία

Εξαιρετική διαδρομή. Από Δράμα Νευροκόπι και περνάς από οχυρό Λισσε. Από εκεί για Σέρρες απλά καταπληκτική. Επίσης μπορείς να κάνεις τον μεγάλο γύρο προς Σιδηρόκαστρο αλλά δεν την έχω κάνει να σου πω κατάσταση.

Από εκεί η Κερκίνη είναι δίπλα.

kf4

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
R1250 GS2019
Κοινόχρηστη διαδρομή
Από Μπουγάτσα Το Ανώτερο προς Δράμα μέσω ΕΟ Δράμας Ξάνθης/ΕΟ14.

1 ώρ. 32 λεπτ. (88 χλμ.)
1 ώρ. 32 λεπτ. με την τρέχουσα κυκλοφορία

Εννοείται ξεκινάς από τον Κώστα το πρωί και σταματάς Παρανέστι για φαγητό. Λεπτομέρειες ο Παύλος.
Ο Κώστας θα σου δώσει και μια τοπική μικρή διαδρομή σε ένα ξεχωριστό μοναστήρι να ανάψετε ένα κερί και να συνεχίσετε. Η διαδρομή τα σπάει.ο δρόμος καλός χωρίς εκπλήξεις.

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Αγαπημένα μέρη!!! Ελπίζω να τα ξαναδώ σύντομα (σχετικά)!!! ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

Υστ. Όπως αναφέρει και ο ''συμφορουμίτης'' Αιμίλιος (anegis), οι διαδρομές που προτείνει, είναι μοναδικές!!! Επίσης (αν έχεις ευκαιρία) λίγο πιό ανατολικά απ'το δάσος της Χαϊντούς, επεκτείνεται το ''δάσος του Φρακτού στην Ζαγκραντένια'', μόνο προσοχή, γιατί το πέρασμα των συνόρων είναι ευκολάκι σε εκείνες τις διαδρομές!!! Κάτι ξέρει ο γεροβάτραχος!!! good night ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

Τελευταία επεξεργασία:

Grigoris GS

Well-Known Member
Περιοχή
patras
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS ADVE LC

Ifestos

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV
Ένα φανταστικό σημείο είναι και αυτό εδώ(παρατηρητήριο στενών Νέστου) απ όπου φαίνεται ο ποταμός Νέστος και αν είναι καθαρός ο καιρός βλέπεις μέχρι Θάσο και Σαμοθράκη. https://maps.app.goo.gl/bpAXKXh1hZa5eU9Z8
Και μετά φαγητό στο στέκι του καλοφαγά στο άνω Καρυόφυτο.

Στάλθηκε από το M2006C3MNG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ifestos

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV
Ένα φανταστικό σημείο είναι και αυτό εδώ(παρατηρητήριο στενών Νέστου) απ όπου φαίνεται ο ποταμός Νέστος και αν είναι καθαρός ο καιρός βλέπεις μέχρι Θάσο και Σαμοθράκη. https://maps.app.goo.gl/bpAXKXh1hZa5eU9Z8
Και μετά φαγητό στο στέκι του καλοφαγά στο άνω Καρυόφυτο.

https://maps.app.goo.gl/idAzPBAABX6y7KFX8

Grigoris GS

Well-Known Member
Περιοχή
patras
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS ADVE LC

pavlosGS

Well-Known Member
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Μοτοσυκλέτα
ΧΤΖ 1200 Super Tenere
Έχει διαδρομές να χορτάσεις......
Φαντάζομαι ο @Grigoris GS θα πρέπει να κάτσει κάνα μήνα χαχαχα

Θα συντονίστουμε οι της Θράκης να δούμε τι μπορούμε να του δείξουμε

Εγώ θα βάλω 2 ρεπό να μην τον αφήσω μόνο του

pavlosGS

Well-Known Member
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Μοτοσυκλέτα
ΧΤΖ 1200 Super Tenere

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Όντως από τοξότες ανεβαίνεις και κατεβαίνεις από πίσω προς Σταυρούπολη
Σφίγγεις και ένα καφεδάκι στο ''Nemesis'' που προσομοιάζει Βυζαντινό κάστρο!!! wink ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

Υστ. Μίλα Παύλο, μην τα λέω εγώ!!! lol lolbeer

R2D2

Active Member
Περιοχή
Δράμα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS LC
Συντροχε καλησπερα απο εναν Δραμινο! Συγχαρητηρια για το πλανο σου, θα δεις πολυ ομορφη φυση σιγουρα!
Οι παραπάνω διαδρομές ειναι οντως εξαιρετικές και αξιζουν 100% αφου θα ερθεις στα μέρη μου, αλλα θα τολμήσω να κανω μια μικρή "διόρθωση" στον συντροχο @anegis οσον αφορα το πρωτο κομματι του δασους Ελατιας. Οπως θα δεις στο maps εχει βαλει ενα κομματι που το περνας δυο φορες "πηγαινε-ελα".. Εναλλακτικα, μπορεις φτανοντας μεσα στο δασικο χωριό να παρεις τον χωματοδρομο προς το χωριό Θερμια, να συνεχισεις μεχρι τερμα και να βγεις απευθειας στον επαρχιακο που συνεχιζει για Ξανθη! Εκει αν εχεις ορεξη πας παραδιπλα και στο δασικο χωριο Χαϊντους (Ερυμανθου). (Εναλλακτικα αντι για Χαϊντου, ειναι πανεμορφο και το Παρατηρητηριο στενων Νερστου που εγραψε ενας φιλος πιο πανω!) Ετσι θα δεις περισσοτερα και δε θα επαναλαβεις καποιο κομμάτι της διαδρομής. Ειναι μια βολτα που τη συστηνω σε ολους αν βρεθουν προς τη Δραμα και τους αρεσει τοσο η ασφαλτος οσο και το χωμα! Φιλικά παντα η διορθωση προς τον συντροχο βεβαια. Αν σε ενδιαφερει, μπορεις να με καλεσεις για να σου πω λεπτομερως τι ακριβως εννοω! Καλα χιλιομετρα σε οτι διαδρομη κι αν κανεις!
Βαζω εδω και την διαδρομη που προτείνω:

Μανωλης 6946019276

Τελευταία επεξεργασία:

R2D2

Active Member
Περιοχή
Δράμα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS LC

και μια αποψη της ευρυτερης περιοχης που περιλαμβανει την παραπανω διαδρομη! Μπροστα το χωριο Ποταμοι και στο βαθος το μεγαλυτερο δασος της Ελλαδας, η Ελατια (για τους ντοπιους "Καραντερε")!

anegis

Well-Known Member
Συντροχε καλησπερα απο εναν Δραμινο! Συγχαρητηρια για το πλανο σου, θα δεις πολυ ομορφη φυση σιγουρα!
Οι παραπάνω διαδρομές ειναι οντως εξαιρετικές και αξιζουν 100% αφου θα ερθεις στα μέρη μου, αλλα θα τολμήσω να κανω μια μικρή "διόρθωση" στον συντροχο @anegis οσον αφορα το πρωτο κομματι του δασους Ελατιας. Οπως θα δεις στο maps εχει βαλει ενα κομματι που το περνας δυο φορες "πηγαινε-ελα".. Εναλλακτικα, μπορεις φτανοντας μεσα στο δασικο χωριό να παρεις τον χωματοδρομο προς το χωριό Θερμια, να συνεχισεις μεχρι τερμα και να βγεις απευθειας στον επαρχιακο που συνεχιζει για Ξανθη! Εκει αν εχεις ορεξη πας παραδιπλα και στο δασικο χωριο Χαϊντους (Ερυμανθου). (Εναλλακτικα αντι για Χαϊντου, ειναι πανεμορφο και το Παρατηρητηριο στενων Νερστου που εγραψε ενας φιλος πιο πανω!) Ετσι θα δεις περισσοτερα και δε θα επαναλαβεις καποιο κομμάτι της διαδρομής. Ειναι μια βολτα που τη συστηνω σε ολους αν βρεθουν προς τη Δραμα και τους αρεσει τοσο η ασφαλτος οσο και το χωμα! Φιλικά παντα η διορθωση προς τον συντροχο βεβαια. Αν σε ενδιαφερει, μπορεις να με καλεσεις για να σου πω λεπτομερως τι ακριβως εννοω! Καλα χιλιομετρα σε οτι διαδρομη κι αν κανεις!
Βαζω εδω και την διαδρομη που προτείνω:

Μανωλης 6946019276

Συμφωνώ και επαυξάνω για την πρόταση

Την εχω κάνει και είναι βατή χωμάτινη - αν δεν έχει αλλάξει κάτι μετά από 4 χρόνια

Sent from my iPhone using Tapatalk