Για τα Τετράτροχα μας....

Dimisp

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS '09
Όπως γράφει και ο τίτλος.. θά ήθελα νά σάς επιστήσω τήν προσοχή σάς εν όψει τού επερχόμενου χειμώνα. Όπως έχω ξαναγράψει το επάγγελμα μου είναι μηχανικός αυτοκινήτων και θά ήθελα νά σάς ενημερώσω για κάτι πού ίσως ούτε καν έχει πάει το μυαλό σας... Αφορά τόν εμπρός υαλοπίνακα. Είναι ένα μέρος του αυτοκινήτου πού φθείρεται πολύ περισσότερο απ'ότι νομίζουμε. Καθημερινά αμμοβολειται από χιλιάδες μικρές πετρουλες από τά προπορευόμενα οχήματα. Και όπως καταλαβαίνετε σε τό πολύ 4 χρόνια είναι γεμάτο από μικρούς κρατήρες πού σχεδόν δεν φαίνονται με το μάτι. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα νά μήν έχουμε τήν καλύτερη ορατότητα καί νά χαλάνε κάθε χρόνο οι υαλοκαθαριστήρες μας. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εδώ μέσα έχουν θραύση κρυστάλλων στην ασφάλεια. Οπότε θά σας πρότεινα μια άμεση αντικατάσταση τού εμπρός υαλοπίνακα. Πραγματικά σας διαβεβαιώ ότι δεν θά πιστεύετε στα μάτια σάς. Προσοχή όμως σε 2 πράγματα. Πρώτον νά βρούμε μία καλή εταιρεία για να γίνει η τοποθέτηση, πού εννοείται ότι θά πρέπει νά είναι συμβεβλημένη με την ασφάλεια μας, ούτος ώστε νά μήν βάλουμε το χέρι στην τσέπη ούτε κάν για συμμετοχή. Δεύτερον. Να μπει ένα καλής ποιότητας υαλοπίνακας. Από τις πολύ καλές μάρκες πού δίνουν σε πολλές αυτοκινητοβιομηχανίες {πρώτη τοποθέτηση} είναι η αγγλική Pilkington και η Saint Gobain Sekurit όπως επίσης και για τα γιαπωνέζικα η Asahi. Να τονίσω ότι στο δικό μου αυτοκίνητο πού είναι μοντέλο του 2002 έχω αλλάξει 5 παρπριζ. Ελπίζω να σας φάνηκε χρήσιμο. Καλό χειμώνα με προσοχή και ασφάλεια.

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Πολυ ενδιαφερον αυτο! Εβαψα το αυτοκινητο μου πριν 2 χρονια και ειχα αφαιρεσει τους υαλοπινακες, αλλα φοβηθηκα να αλλαξω το μπροστινο με καινουριο καθως δεν ηξερα οτι μπορουσα να βρω ιδιο με τον γνησιο και οσο να 'ναι με τα ιμιτασιον εχω εναν φοβο σχετικα με την ποιοτητα τους και ποσο καλη ορατοτητα προσφερουν.
Ευχαριστουμε πολυ!

Dimisp

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS '09
Ποτέ όμως μήν δεχτείτε τήν επισκευή τού με ρητίνη. Γιατί σού λέει.... ένας κρατήρας από πέτρα είναι μόνο... θά σάς τό επισκευάσουμε. Εκεί θά πείτε ένα μεγάλο όχι. Στο κάτω κάτω εσείς έχετε είδη πληρώσει τόσα χρόνια θραύση χωρίς τήν χρήση τής..

Dimisp

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS '09
Ααααααλλο μεγάλο κεφάλαιο... πίεση ελαστικών... καί μήν πει κάποιος ότι είναι πολύ παλιά τα εν λόγω λάστιχα... Είναι μόνο ενός έτους. Απλά πολύ παραμελημένα από θέμα πίεσης. Τα συγκεκριμένα είναι good year 265 30 19 από Mercedes

Attachments

• IMG20210824112025.jpg
    IMG20210824112025.jpg
    77 KB · Προβολές: 43
  • IMG20210824112017.jpg
    IMG20210824112017.jpg
    124,6 KB · Προβολές: 43
  • IMG20210824112010.jpg
    IMG20210824112010.jpg
    108,2 KB · Προβολές: 43

Dimisp

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS '09
Πολυ ενδιαφερον αυτο! Εβαψα το αυτοκινητο μου πριν 2 χρονια και ειχα αφαιρεσει τους υαλοπινακες, αλλα φοβηθηκα να αλλαξω το μπροστινο με καινουριο καθως δεν ηξερα οτι μπορουσα να βρω ιδιο με τον γνησιο και οσο να 'ναι με τα ιμιτασιον εχω εναν φοβο σχετικα με την ποιοτητα τους και ποσο καλη ορατοτητα προσφερουν.
Ευχαριστουμε πολυ!
Παρακαλώ φίλε μου @jaws . Νομίζω πώς ο μεγαλύτερος φόβος ενός μοτοσυκλέτιστη είναι τα αυτοκίνητα. Καί επειδή δεν είμαστε μόνο μοτοσυκλετηστες θά πρέπει νά έχουμε και τα αυτοκίνητα μας τόσο καλά συντηρημένα όπως έχουμε τίς γερμανιδουλες μας.

Nautilos

Active Member
Περιοχή
βαρη
Φίλε έκανες πολύ μεγάλο λάθος με το παραπάνω ποστ.

Ζήτησε από τον συντονισμό να το κατεβάσει γιατί μπορεί να είναι αφορμή για νομικά μπλεξίματα.
Συμφωνώ και επαυξάνω με το Δημήτρη...Αυτά δεν γράφονται αλλά μένουν ως άγραφοι νόμοι.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Το λάθος ποιο είναι, ότι αναφέρθηκε το όνομα της εταιρίας ή το τι συμβαίνει πραγματικά, αυτό δηλαδή που κάνουν όλοι όσοι πηγαίνουν για αποζημιώσεις και όλες οι εταιρίες που αλλάζουν τζάμια αυτοκινήτων?

Δεν βρίσκω κάτι μεμπτό στο συγκεκριμένο σχόλιο εκτός και οι ασφαλιστικές αύριο θα τρέξουν να ζητήσουν εξηγήσεις από την διαχείρηση λες και δεν ξέρουν τι πληρώνουν ή οι ίδιοι ασφαλισμένοι υπάλληλοι της δεν τα κάνουν, όταν οι ίδιοι μας συμβουλεύουν.

omega

Active Member
Περιοχή
Πρέβεζα
Μοτοσυκλέτα
R1150GS Σαλίγκαρος edition
Το λάθος ποιο είναι, ότι αναφέρθηκε το όνομα της εταιρίας ή το τι συμβαίνει πραγματικά, αυτό δηλαδή που κάνουν όλοι όσοι πηγαίνουν για αποζημιώσεις και όλες οι εταιρίες που αλλάζουν τζάμια αυτοκινήτων?

Δεν βρίσκω κάτι μεμπτό στο συγκεκριμένο σχόλιο εκτός και οι ασφαλιστικές αύριο θα τρέξουν να ζητήσουν εξηγήσεις από την διαχείρηση λες και δεν ξέρουν τι πληρώνουν ή οι ίδιοι ασφαλισμένοι υπάλληλοι της δεν τα κάνουν, όταν οι ίδιοι μας συμβουλεύουν.
Είναι άλλο πράγμα ρε Γιάννη να κάνεις μια ικασία:
-Είχα ακούσει παλιότερα ή είχα διαβάσει,δε θυμάμαι που ότι γίνεται αυτό από κάποιους.Λάθος όμως...

..κι άλλο να πεις:
-"Παιδιά εγώ έτσι εξαπατώ τις Χ εταιρίες.Ειδικα μέσω της Ψ εταιρίας που κάνει αυτό.Σας τους προτείνω να πάτε κι εσείς..."

beer

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Είναι άλλο πράγμα ρε Γιάννη να κάνεις μια ικασία:
-Είχα ακούσει παλιότερα ή είχα διαβάσει,δε θυμάμαι που ότι γίνεται αυτό από κάποιους.Λάθος όμως...

..κι άλλο να πεις:
-"Παιδιά εγώ έτσι εξαπατώ τις Χ εταιρίες.Ειδικα μέσω της Ψ εταιρίας που κάνει αυτό.Σας τους προτείνω να πάτε κι εσείς..."

beer
Το αντιλήφθηκα από μια αρχή πως το έγραψες Δημήτρη.
Απλά ανέφερα την δική μου άποψη στο θέμα. Μην κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλα μας, αυτό μόνο. Οπότε ο Δημήτρης που έγραψε (αθώα εντελώς) το σχόλιο, δεν έκανε τίποτε περισσότερο από το να ονοματίσει το σήμερα ως Ελλάδα.

Dimisp

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS '09
Το αντιλήφθηκα από μια αρχή πως το έγραψες Δημήτρη.
Απλά ανέφερα την δική μου άποψη στο θέμα. Μην κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλα μας, αυτό μόνο. Οπότε ο Δημήτρης που έγραψε (αθώα εντελώς) το σχόλιο, δεν έκανε τίποτε περισσότερο από το να ονοματίσει το σήμερα ως Ελλάδα
Δεν έχω νά συμπληρώσω κάτι άλλο... ότι έχει γράψει ο συντροχος @jliordos είναι καί αυτά πού ήθελα νά γράψω. Τώρα αν κρίνει η διαχείριση ότι είναι εκτός κανόνων τού φόρουμ ας τό διαγράψει. @jliordos .... λίγο καιρό με γνωρίζεις... πολλά κατάλαβες για την αφεντια μου...

omega

Active Member
Περιοχή
Πρέβεζα
Μοτοσυκλέτα
R1150GS Σαλίγκαρος edition
Δεν έχω νά συμπληρώσω κάτι άλλο... ότι έχει γράψει ο συντροχος @jliordos είναι καί αυτά πού ήθελα νά γράψω. Τώρα αν κρίνει η διαχείριση ότι είναι εκτός κανόνων τού φόρουμ ας τό διαγράψει. @jliordos .... λίγο καιρό με γνωρίζεις... πολλά κατάλαβες για την αφεντια μου...
Μπράβο στο σύντροχο που σε ξέρει φίλε και κατάλαβε.. Καλό για εκείνον και την παρέα σας.

Δεν χρειάζεται να με γνωρίζεις για να καταλάβεις όμως τι σου επεσήμανα.Δεν κοίταξα να προφυλάξω εμένα.

Εφόσον θεωρείς φυσιολογική την προτροπή σου φόρα παρτίδα καθώς και την παράθεση του "συνεργάτη" σε όλο αυτό κι εγώ δεν έχω να συμπληρώσω κάτι άλλο.
beer

Dimisp

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS '09
Μπράβο στο σύντροχο που σε ξέρει φίλε και κατάλαβε.. Καλό για εκείνον και την παρέα σας.

Δεν χρειάζεται να με γνωρίζεις για να καταλάβεις όμως τι σου επεσήμανα.Δεν κοίταξα να προφυλάξω εμένα.

Εφόσον θεωρείς φυσιολογική την προτροπή σου φόρα παρτίδα καθώς και την παράθεση του "συνεργάτη" σε όλο αυτό κι εγώ δεν έχω να συμπληρώσω κάτι άλλο.
beer
Κατάλαβα φίλε Δημήτρη πολύ καλά τήν πρόθεση σού καί σε ευχαριστώ γιατί ούτε κάν πήγε τό μυαλό μου.... Πάνω σ'αυτό έγραψα στον Γιάννη ότι λίγο με ξέρει πολλά κατάλαβε....οτι ήταν εντελώς αθώα γραμμένο.Αν είναι δυνατόν μέσα σε μία κλειστή ομάδα ανθρώπων πού πάνω κάτω βρίσκονται 1,2,3, φορές τό χρόνο (με τούς μακρινούς) νά υπάρχει αντιπαράθεση... ή δεν ξέρω πώς αλλιώς να τό πω... Πρώτον τό έγραψα έτσι φάτσα φόρα γιατί δεν μπορεί νά τό δεί ο οποιοδήποτε καί επίσης τό έγραψα γιατί από τήν πρώτη φορά πού μπήκα σε αυτό το φόρουμ, κατάλαβα (από τά γραπτά, καθότι καραντίνα) ότι έχω νά κάνω με μία ομάδα ανθρώπων πού είναι σαν οικογένεια και μου δώσανε τήν αίσθηση ότι εδώ είναι ο χώρος μας. Μέσα στα πλαίσια τής λογικής φυσικά. Ευχαριστώ πολύ και πάλι, καί παρακαλώ τούς διαχειριστές νά πράξουν όπως νομίζουν σωστό. Δεν έχω πραγματικά κανένα πρόβλημα νά τό διαγράψουν.

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Κατάλαβα φίλε Δημήτρη πολύ καλά τήν πρόθεση σού καί σε ευχαριστώ γιατί ούτε κάν πήγε τό μυαλό μου.... Πάνω σ'αυτό έγραψα στον Γιάννη ότι λίγο με ξέρει πολλά κατάλαβε....οτι ήταν εντελώς αθώα γραμμένο.Αν είναι δυνατόν μέσα σε μία κλειστή ομάδα ανθρώπων πού πάνω κάτω βρίσκονται 1,2,3, φορές τό χρόνο (με τούς μακρινούς) νά υπάρχει αντιπαράθεση... ή δεν ξέρω πώς αλλιώς να τό πω... Πρώτον τό έγραψα έτσι φάτσα φόρα γιατί δεν μπορεί νά τό δεί ο οποιοδήποτε καί επίσης τό έγραψα γιατί από τήν πρώτη φορά πού μπήκα σε αυτό το φόρουμ, κατάλαβα (από τά γραπτά, καθότι καραντίνα) ότι έχω νά κάνω με μία ομάδα ανθρώπων πού είναι σαν οικογένεια και μου δώσανε τήν αίσθηση ότι εδώ είναι ο χώρος μας. Μέσα στα πλαίσια τής λογικής φυσικά. Ευχαριστώ πολύ και πάλι, καί παρακαλώ τούς διαχειριστές νά πράξουν όπως νομίζουν σωστό. Δεν έχω πραγματικά κανένα πρόβλημα νά τό διαγράψουν.
Καλύτερα να διαγραφεί η πρόταση εκείνη.